20.12.2017

AGH w kalendarium roku 2017


Sukcesy naukowców i studentów, prestiżowe nagrody, uroczystości uczelniane, nowe projekty studenckie… – zapraszamy do zapoznania się z kalendarium prezentującym wybrane wydarzenia na przestrzeni minionego roku.

STYCZEŃ

AGH w czołówce polskich uczelni pod względem liczby uzyskanych patentów

W opublikowanym przez Urząd Patentowy RP raporcie za rok 2016, AGH znalazła się w czołówce polskich uczelni, które otrzymały najwięcej patentów i praw ochronnych na wzory użytkowe. Naukowcy z AGH otrzymali łącznie 134 patenty. 

Prof. Andrzej Jajszczyk jedynym Polakiem powołanym do Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych

Prof. Andrzej Jajszczyk został powołany przez Komisję Europejską do Rady Naukowej określającej podstawowe zasady działania Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych. Profesor jest jednym z trzech Polaków w historii, którzy dołączyli do tego zaszczytnego grona, a w także jedynym Polakiem w rozpoczynającej się czteroletniej kadencji Rady. 

Wyłoniono „Diamenty AGH”

W konkursie na najlepsze prace dyplomowe w kategorii prac teoretycznych I miejsce zdobył mgr inż. Łukasz Kadłubowski, a w kategorii prac aplikacyjnych laureatką została mgr inż. Beata Trzpil

LUTY

AGH „Diamentem Forbesa”

W rankingu „Diamenty Forbesa 2017”, prezentującym najbardziej dynamicznie rozwijające się firmy w Polsce, AGH została sklasyfikowana na 90 miejscu, zajmując tym samym najwyższą pozycję spośród wszystkich polskich uczelni, wśród przedsiębiorstw z przychodami powyżej 250 mln zł. 

Student AGH nagrodzony za wielozadaniowy pojazd podwodny

W VII Ogólnopolskim Konkursie „Student-Wynalazca” Sebastian Olędzki otrzymał nagrodę główną za mechanizm, który zastosowano w wynalazku „pojazd podwodny z kadłubem o zmiennej geometrii”.

MARZEC

AGH najlepszą polską uczelnią techniczną w rankingu publikacji Nature Index

W zestawieniu Nature Index 2017, prezentującym udział naukowców w najbardziej prestiżowych czasopismach z obszaru nauk ścisłych i przyrodniczych, AGH zajęła bardzo wysoką trzecią pozycję wśród wszystkich krajowych uczelni. 

Prof. Ryszard Tadeusiewicz „Człowiekiem roku”

W plebiscycie Gazety Krakowskiej prof. Ryszard Tadeusiewicz został uhonorowany tytułem „Człowiek roku 2016”

Manipulator przemysłowy jednym z najlepszych na międzynarodowych zawodach

Na międzynarodowych zawodach RoboTEC 2017 w Rumunii manipulator przemysłowy IRV5 skonstruowany przez Koło Naukowe AGH Robotics zajął trzecie miejsce w konkurencji freestyle.


 

Autorzy szachów dla niewidomych nagrodzeni

Studenci Mateusz Chmiel oraz Wojciech Burzyński odebrali nagrodę za zwycięstwo w konkursie CSR Masters na projekt prospołeczny. 

KWIECIEŃ

Studenci AGH nagrodzeni na najbardziej prestiżowej wystawie wynalazków w Europie

Robot podwodny ze zmienną geometrią kadłuba oraz system „Total Car Rescue” chroniący kierowców przed zaśnięciem to wynalazki studentów AGH, które zostały nagrodzone złotymi medalami z wyróżnieniem na najbardziej prestiżowej wystawie wynalazków w Europie „Geneva Inventions”

Studenci AGH najlepsi w Europie

Zespół studentów z Wydziału Wiertnictwa, Nafty i Gazu wygrał europejski etap międzynarodowego konkursu branży naftowej PetroBowl.

MAJ

Dzień Hutnika

Uroczystości z okazji Dnia Hutnika miały miejsce w dniach 9-12 maja i były połączone z 95-leciem Wydziału Inżynierii Metali i Informatyki Przemysłowej.

Prof. Antoni Tajduś odebrał doktorat honoris causa

11 maja prof. Antoni Tajduś został uhonorowany tytułem doktora honoris causa Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.

Ponad 17 mln zł z NCN

Narodowe Centrum Nauki ogłosiło wyniki konkursów OPUS 12, PRELUDIUM 12 oraz SONATA 12. Naukowcy z AGH otrzymali łącznie 17 556 707 zł na realizację 33 projektów.

Kierunki z AGH wśród najlepszych w nowym Rankingu Studiów Inżynierskich

Fundacja Edukacyjna Perspektywy po raz pierwszy opublikowała Ranking Studiów Inżynierskich. Według kapituły AGH prowadzi najlepsze studia inżynierskie na kierunkach Fizyka Techniczna, Inżynieria Materiałowa oraz Mechanika i Budowa Maszyn.

Absolwent AGH zwycięzcą konkursu o nagrodę ABB

Mgr inż. Piotr Palczewski został laureatem prestiżowego konkursu o nagrodę ABB za pracę magisterską na temat systemu sterowanego falami mózgowymi.

Mistrzostwo KNE Fideltronik w międzynarodowych zawodach pojazdów autonomicznych

Zespół KNE Fideltronik zajął pierwsze miejsce w finale regionu EMEA (Europe, Middle-East, Africa) zawodów pojazdów autonomicznych NXP Cup 2017.

CZERWIEC

II miejsce AGH wśród polskich uczelni technicznych w rankingu THE

W rankingu najlepszych europejskich uczelni opublikowanym przez THE Times Higher Education AGH zajęła drugie miejsce wśród polskich uczelni technicznych i piąte w ogólnym zestawieniu krajowym.

Dzień AGH

Ponad 3000 pracowników i absolwentów wraz z rodzinami, studentów oraz uczestników Biegu AGH bawiło się wspólnie podczas Dnia AGH, który 10 czerwca odbył się po raz czwarty.

Studenckie Noble dla studentów AGH

W gronie laureatów konkursu Studencki Nobel znaleźli się Karolina Wojtas, która zwyciężyła w kategorii działacz i Bartłomiej Chojnacki – laureat w kategorii IT, fizyka i astronomia.

Prometheus wśród 100 najpotężniejszych komputerów świata

W zestawieniu TOP500, prezentującym najpotężniejsze komputery świata, które zostało opublikowane 19 czerwca, najszybszy polski superkomputer Prometheus zajął 71 miejsce.

II miejsce w klasyfikacji generalnej Akademickich Mistrzostw Polski

Sportowcy z AZS AGH Kraków zajęli najwyższą pozycję wśród uczelni technicznych oraz drugie miejsce w klasyfikacji generalnej Akademickich Mistrzostw Polski w sezonie 2016/2017.

Tytuł AS-a AGH przyznany

Kapituła Funduszu Stypendialnego „Absolwenci Studentom” wyłoniła najwybitniejszą studentkę – tytuł AS-a AGH oraz stypendium otrzymała Edyta Mikołajczak.

LIPIEC

AGH w ministerialnym rankingu najlepiej zarabiających absolwentów

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego zaprezentowało nową odsłonę ogólnopolskiego systemu monitorowania Ekonomicznych Losów Absolwentów szkół wyższych. Z raportu dotyczącego rocznika 2015 wynika, że najwyższe zarobki w województwie małopolskim otrzymują absolwenci AGH.

Akademia zdobyła najwięcej grantów NCN wśród uczelni technicznych

Narodowe Centrum Nauki opublikowało statystyki konkursów za rok 2016. AGH ponownie okazała się najlepszą uczelnią techniczną w Polsce pod kątem liczby przyznanych grantów. Do finansowania zakwalifikowano 75 wniosków na łączną kwotę 34,4 mln zł.

AGH w rankingu GRAS oceniającym obszary badań naukowych

W międzynarodowym rankingu Global Ranking of Academic Subjects 2017, opracowanym przez zespół przygotowujący tzw. ranking szanghajski, AGH jako jedyna uczelnia z Polski znalazła się w pierwszej pięćdziesiątce uczelni w zakresie górnictwa i w pierwszej setce w zakresie inżynierii metali.

E-Moto AGH czwarty na zawodach SmartMoto Challenge

Zespół E-Moto AGH, debiutujący na zawodach SmartMoto Challenge, zajął czwarte miejsce w klasyfikacji generalnej. Wielkim osiągnięciem studentów jest również wyróżnienie w kategorii „najlepiej prezentujący się nowy zespół”.

 

Wielki sukces AGH Solar Boat na zawodach w Monako

Na zawodach „Monaco Solar & Electric Boat Challenge” łódź solarna „Baśka” w klasyfikacji generalnej złożonej z wyścigu wytrzymałościowego, slalomu oraz wyścigu jeden na jeden, zajęła piąte miejsce. To wielki sukces zespołu AGH Solar Boat, który był jedynym reprezentantem Polski na prestiżowych zawodach.

SIERPIEŃ

Sukces w rankingu ARWU World Top 500 Candidates

AGH jako jedyna uczelnia techniczna w Polsce zajęła najwyższą pozycję w zestawieniu ARWU World Top 500 Candidates, które prezentuje listę uczelni mających szansę na znalezienie się w najbliższych latach w tzw. rankingu szanghajskim, prestiżowej liście 500 najlepszych uczelni świata. Akademia znalazła się na pozycji 601-700.

WRZESIEŃ

Prof. Tadeusz Słomka Profesorem Honorowym Narodowego Technicznego Uniwersytetu Nafty i Gazu w Iwano-Frankowsku

22 września w Narodowym Technicznym Uniwersytecie Nafty i Gazu w Iwano-Frankowsku odbyła się uroczystość nadania tytułu Profesora Honorowego Rektorowi AGH prof. Tadeuszowi Słomce.

Inżynieria Mechatroniczna z prestiżową akredytacją ABET

Kierunek Inżynieria Mechatroniczna na poziomie inżynierskim i magisterskim, prowadzony w języku angielskim na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Robotyki, otrzymał akredytację amerykańskiej organizacji ABET. AGH otrzymała akredytację jako pierwsza uczelnia w Polsce i jedna z niewielu w Europie. Wyróżniony program magisterski to jedyna na świecie Inżynieria Mechatroniczna w języku angielskim z tym prestiżowym certyfikatem.

Koło naukowe geofizyków z AGH najlepsze na świecie

Członkowie AGH UST Geophysical Society zdobyli pierwsze miejsce w konkursie na najlepsze koło naukowe na świecie podczas prestiżowej konferencji amerykańskiego stowarzyszenia geofizyków SEG.

W AGH powstanie Centrum Doskonałości medycyny spersonalizowanej

Akademickie Centrum Komputerowe CYFRONET AGH wraz z partnerami zainaugurowało prace mające na celu utworzenie w Krakowie Centrum Doskonałości Nowych Metod Diagnostyki Obliczeniowej i Terapii Zindywidualizowanej.

PAŹDZIERNIK

AGH zainaugurowała 99. rok akademicki

4 października w AGH odbyła się uroczysta inauguracja 99. roku akademickiego 2017/2018.

Trzy wydziały AGH z najwyższą oceną A+

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego ogłosiło wyniki kompleksowej oceny jakości działalności naukowej lub badawczo-rozwojowej jednostek naukowych. Najwyższą kategorię A+, przyznawaną jednostkom szczególnie wyróżniającym się jakością prowadzonych badań naukowych lub prac rozwojowych, otrzymały aż trzy wydziały AGH: Wydział Fizyki i Informatyki Stosowanej, Wydział Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji oraz Wydział Inżynierii Materiałowej i Ceramiki.

Profesorowie z AGH odznaczeni przez Prezydenta RP

Prof. Anna Ślósarczyk oraz prof. Andrzej Jajszczyk zostali odznaczeni przez Prezydenta RP Krzyżami Kawalerskimi Orderu Odrodzenia Polski.

Dr Łukasz Krzyżowski laureatem Nagrody Naukowej „Polityki”

Dr Łukasz Krzyżowski został laureatem 17. edycji Nagród Naukowych „Polityki” w kategorii nauk społecznych.

Złoty medal na wystawie wynalazków w Taipei

Hybrydowy konwerter energii słonecznej został nagrodzony złotym medalem na międzynarodowej wystawie wynalazków International Invention Show & Technomart w Taipei.

Klub STUDIO wrócił na kulturalną mapę Krakowa

Wyremontowany Klub STUDIO powrócił na kulturalną mapę Krakowa. Po rocznej przerwie jeden z największych klubów koncertowych w Polsce zainaugurował działalność.

LISTOPAD

Granty z Narodowego Centrum Nauki

Narodowe Centrum Nauki po raz trzynasty rozstrzygnęło konkursy OPUS i PRELUDIUM. Naukowcy z AGH zdobyli granty o łącznej wartości 11 058 807 zł na realizację 23 projektów.

Święto Nauk Ścisłych – Dni prof. Antoniego Hoborskiego

W AGH odbyło się Święto Nauk Ścisłych – dni prof. Antoniego Hoborskiego. Wydarzenie połączone było z jubileuszem 20-lecia Wydziału Matematyki Stosowanej.

Robot do uszlachetniania nasion dębów nagrodzony złotym medalem

Robot do uszlachetniania nasion dębów, którego współtwórcami są naukowcy z AGH, otrzymał złoty medal na 11 Międzynarodowej Wystawie Wynalazków IWIS 2017.

Minisystem fotowoltaiczny jednym z najlepszych projektów studenckich w Polsce

Projekt Studenckiego Koła Naukowego Coal & Clay zajął pierwsze miejsce w konkursie prac interdyscyplinarnych sekcji posterowej podczas III Ogólnopolskiej Sesji Kół Naukowych.

Centrum Mediów AGH nagrodzone w konkursie ProJuvenes

Centrum Mediów AGH zwyciężyło w kategorii „media studenckie” w konkursie ProJuvenes, którego celem było wyłonienie najlepszych inicjatyw, projektów i organizacji studenckich.

Spotkanie z autorami książeczek AGH Junior

W AGH odbyło się spotkanie otwarte dla dzieci z naukowcami – twórcami książeczek, podczas którego miała miejsce premiera piątej książeczki wydanej w ramach projektu AGH Junior.

X jubileuszowa debata AGH i ZNAK

Dziesiąta, jubileuszowa debata organizowana przez Miesięcznik ZNAK i AGH miała miejsce 28 listopada, a jej motto brzmiało „Wojna – fascynuje i przeraża”.

GRUDZIEŃ

Obchody „Barbórki”

W AGH odbyły się uroczystości z okazji górniczego święta „Barbórki”. Obchody rozpoczęły się 4 grudnia, a główne uroczystości miały miejsce 7 i 8 grudnia.


 

Ponad 38 mln na projekty podnoszące poziom kształcenia

AGH otrzyma ponad 38 mln zł na realizację projektów mających podnieść poziom prowadzonego nauczania. Dofinansowanie w ścieżce III konkursu Zintegrowane Programy Uczelni, które przeprowadziło Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014–2020, przyznane zostało 10 największym polskim szkołom wyższym.

Prof. Leszek Magalas pierwszym Polakiem nagrodzonym Złotym Medalem Zenera

Prof. Leszek Magalas jako pierwszy Polak został uhonorowany Nagrodą Zenera, jedną z najważniejszych i najbardziej prestiżowych międzynarodowych nagród w dziedzinie inżynierii materiałowej.

Marcin Ryszka jednym ze 100 najbardziej wpływowych Polaków

Marcin Ryszka – absolwent AGH, a obecnie pracownik Uczelnianego Centrum Informatyki znalazł się na „Liście Mocy” zawierającej nazwiska 100 najbardziej wpływowych Polek i Polaków z niepełnosprawnością. Został on wyróżniony w kategorii sport / zawodnicy / działacze.

Robot kroczący z AGH zwycięzcą w kategorii RobotSprint na międzynarodowych zawodach

Robot kroczący o nazwie „The Walking Thread” zwyciężył w kategorii RobotSprint na międzynarodowych zawodach „Robotic Arena 2017”. Konstrukcję opracowali i zbudowali studenci z zespołu AGH Integra Walkers, który stanowi część Studenckiego Koła Naukowego Integra AGH.

Wspólne laboratorium TAURONA i AGH

W Centrum Energetyki AGH powstało Laboratorium Jakości Energii Elektrycznej, będące wspólną inicjatywą uczelni oraz TAURON Dystrybucja.

W Cyfronecie otwarto Laboratorium Technik Wizualnych

W Akademickim Centrum Komputerowym CYFRONET AGH odbyło się otwarcie Laboratorium Technik Wizualnych „Media Lab 5.0”.

Zmodernizowano obserwatorium satelitarne

Wyznaczanie współrzędnych geograficznych na podstawie obserwacji gwiazd – to główny cel zmodernizowanego obserwatorium satelitarnego AGH.