• Link do mapy serwisu
  • Pl
  • info

12.07.2017

AGH w prestiżowym szanghajskim rankingu oceniającym obszary badań naukowych

Znamy wyniki najnowszego międzynarodowego rankingu Global Ranking of Academic Subjects  rankingu szanghajskiego oceniającego obszary badań naukowych zgrupowanych w pięciu podstawowych dziedzinach. Akademia Górniczo-Hutnicza jako jedyna uczelnia z Polski znalazła się w zestawieniu obszarów mining & mineral engineering (pozycja 33) oraz metallurgical engineering (przedział 51-75) w dziedzinie engineering.

W tej samej dziedzinie AGH zajęła ponadto najwyższe pozycje spośród polskich szkół wyższych w następujących obszarach badań:

• instruments science & technology (przedział 101-150),
  • computer science & engineering (przedział 201-300).

Akademia Górniczo-Hutnicza uplasowała się także na najwyższych lokatach spośród polskich uczelni technicznych w obszarach mathematics (przedział 301-400) oraz physics (przedział 201-300) w dziedzinie natural sciences, a także materials science & engineering (przedział 401-500) w dziedzinie engineering.

W Global Ranking of Academic Subjects ocenione zostały 52 obszary badań pogrupowanych w pięciu głównych dziedzinach nauk: natural sciences, engineering, life sciences, medical sciences oraz social sciences.

Ranking jest opracowywany przez Institute of Higher Education przy Uniwersytecie Jiao Tong w Szanghaju (stąd nazwa: ranking szanghajski). Twórcy zestawienia biorą pod uwagę osiągnięcia naukowe i badawcze uczelni wyższych, w tym m.in. międzynarodowe sukcesy naukowe, liczbę absolwentów i pracowników, którzy otrzymali Nagrodę Nobla, liczbę najczęściej cytowanych naukowców, liczbę publikacji w prestiżowych czasopismach „Nature” i „Science”, liczbę publikacji wymienionych w wybranych indeksach cytowań.

Pełne zestawienie Global Ranking of Academic Subjects