Skip to content ↓

Bunkier Nauki – podcast naukowy

W dobie zalewu newsami i dostępności różnych źródeł warto poszukiwać takich informacji, które w sposób rzetelny, wiarygodny i przede wszystkim przystępny wprowadzą nas w świat nauki.

Podcast bunkier.nauki wyrasta z potrzeby jeszcze szerszego informowania w przystępny sposób o najważniejszych badaniach, odkryciach i rozwiązaniach powstających w uczelniach polskich i zagranicznych. 

Gdzie nas znajdziecie?

Zapraszamy do udziału w programie naukowców różnych specjalizacji, którzy chcą podzielić się swoimi pasjami i badaniami oraz którym idea popularyzacji nauki nie jest obca. Korespondencję należy kierować na adres: media(at)agh.edu.pl

Prowadzący i studio bunkra nauki

Krzysztof Maj
Krzysztof Maj

Dr Krzysztof M. Maj, wykładowca Wydziału Humanistycznego i twórca kanału na YouTube Krzysztof M. Maj. Zajmuje się literaturą fantastyczną, edukacją oraz grami komputerowymi. Dr Krzysztof M. Maj podkreśla, że popularyzacja nauki wymaga nie tyle wysiłku publikacyjnego w tradycyjnych mediach (zwłaszcza w prasie naukowej), ile wykorzystania nowoczesnych, multimedialnych form przekazu. W świecie cyfrowym, w którym ludzie uczą się filtrowania informacji, a nie ich przyswajania, walka o każdą sekundę uwagi wymaga przekazu wielobodźcowego, angażującego i imersywnego – i warto się zastanowić, dlaczego ludzie, którzy tracą koncentrację na półtoragodzinnym wykładzie, równocześnie słuchają czterogodzinnych podcastów na YouTubie czy Spotify.

Krzysztof Kluza
Krzysztof Kluza

Dr inż. Krzysztof Kluza, adiunkt w Katedrze Informatyki Stosowanej AGH. Prowadzi badania związane z inżynierią oprogramowania i inżynierią wiedzy. Interesuje się również zastosowaniem systemów inteligentnych i metod sztucznej inteligencji.

Interaktywna rzeźba Senster
Studio nagrań

Studio nagrań powstało w industrialnej przestrzeni jednej z hal na Wydziale Odlewnictwa. W scenografii studia, prócz elementów nawiązujących do przemysłowego charakteru miejsca, znajdziemy również Senstera – cybernetyczną, interaktywną rzeźbę z lat 60. XX w., autorstwa Edwarda Ihnatowicza, którą AGH wspólnie z ASP w Krakowie odrestaurowało kilka lat temu. Od tego czasu rzeźba eksponowana była m.in. w Narodowej Galerii Sztuki „Zachęta” oraz – wirtualnie – podczas międzynarodowego festiwalu sztuki w Sapporo w Japonii.

Stopka