Skip to content ↓

Bunkier Nauki – podcast naukowy

Czy Kraków przetrwałby zderzenie z asteroidą? Gdzie w Polsce znajdziesz krater po meteorycie? Jak dokładnie wyginęły dinozaury? W najnowszym odcinku Bunkra Nauki gościmy dr Annę Łosiak, która zabiera nas w świat swojej fascynującej pracy naukowej! Jako geolożka planetarna, dr Łosiak jeździ po świecie i bada kratery uderzeniowe, czyli miejsca, gdzie asteroida uderzyła w Ziemię. Co możemy wyczytać z takich kosmicznych śladów? Czy uderzenie asteroidy można porównać do wybuchu jądrowego? Jaki jest ulubiony krater naszej gościni? My po rozmowie z Anną Łosiak po pierwsze – zazdrościmy jej pracy, a po drugie – mamy ochotę odwiedzić przynajmniej kilka opisanych przez nią kraterów! Bardzo polecamy tę rozmowę nie tylko pasjonatom geologii i kosmosu.

Data premiery: 22 listopada 2023
Gościni: dr Anna Łosiak
Prowadzący: dr inż. Paweł Janowski

Bunkier Nauki to kanał popularnonaukowy na YouTube tworzony w AGH od czerwca 2022 roku. Mamy poczucie, że w dobie zalewu newsami i dostępności różnych źródeł warto poszukiwać takich informacji, które w sposób rzetelny, wiarygodny i przede wszystkim przystępny wprowadzą nas w świat nauki. Nasz kanał jest miejscem spotkań pasjonatów nauki i dyskusji o najważniejszych współczesnych problemach. Bunkier Nauki wyrasta z potrzeby jeszcze szerszego informowania w przystępny sposób o najważniejszych badaniach, odkryciach i rozwiązaniach powstających w uczelniach polskich i zagranicznych.

Nowy odcinek co dwa tygodnie w środę o godz. 17.

Gdzie nas znajdziecie?

Zapraszamy do udziału w programie naukowców różnych specjalizacji, którzy chcą podzielić się swoimi pasjami i badaniami oraz którym idea popularyzacji nauki nie jest obca. Korespondencję należy kierować na adres: media(at)agh.edu.pl

Prowadzący i studio Bunkra Nauki

Studio nagrań Bunkra Nauki. W żółtym fotelu siedzi ubrany na czarno Krzysztof Maj.
Krzysztof Maj

Doktor nauk humanistycznych, wykładowca na Wydziale Humanistycznym AGH, tutor akademicki. Prowadzi na YouTubie vlog poświęcony grom wideo, edukacji i kulturze (@KrzysztofMMaj). Znawca gier; teoretyk narracji fantastycznych i światotwórczych.

Studio nagrań Bunkra Nauki. W żółtym fotelu siedzi Krzysztof Kluza
Krzysztof Kluza

Adiunkt w Katedrze Informatyki Stosowanej AGH. Prowadzi badania związane z inżynierią oprogramowania i inżynierią wiedzy. Interesuje się również zastosowaniem systemów inteligentnych i metod sztucznej inteligencji.

Studio nagrań Bunkra Nauki. W żółtym fotelu siedzi Natalia Schmidt-Polończyk
Natalia Schmidt-Polończyk

Adiunkt na Wydziale Inżynierii Lądowej i Gospodarki Zasobami AGH, naukowczyni,  doktor nauk technicznych, tutorka akademicka, trenerka interpersonalna, Rzeczniczka Nauki. Na Instagramie działa jako Doktorka Tutorka.

Studio nagrań Bunkra Nauki, przed obiektywem stoi Paweł Janowski
Paweł Janowski

Fizyk z wykształcenia i zamiłowania. Prowadzi wykłady i pokazy doświadczalne z obszaru fizyki. Finalista konkursu Popularyzator Nauki, organizowanego przez serwis Nauka w Polsce. Pełnomocnik Rektora ds. Kół Naukowych. Pracuje na Wydziale Fizyki i Informatyki Stosowanej AGH.

Studio nagrań Bunkra Nauki. W żółtym fotelu siedzi Joanna Marszałek
Joanna Maraszek

Współzałożycielka i wiceprezeska Planet-A Foundation, finalistka konkursu Forbes 25 under 25 w dziedzinie Zrównoważony rozwój i klimat, absolwentka AGH. Absolwentka Wydziału Energetyki i Paliw AGH.

Interaktywna rzeźba Senster
Studio nagrań

Studio nagrań powstało w industrialnej przestrzeni jednej z hal na Wydziale Odlewnictwa. W scenografii studia, prócz elementów nawiązujących do przemysłowego charakteru miejsca, znajdziemy również Senstera – cybernetyczną, interaktywną rzeźbę z lat 60. XX w., autorstwa Edwarda Ihnatowicza, którą AGH wspólnie z ASP w Krakowie odrestaurowało kilka lat temu. 

Stopka