Studenckie Centrum Konstrukcyjne AGH rozpoczyna działalność

Zdjęcie budynku Studenckiego Centrum Konstrukcyjnego.

fot. Maciej Talar, KSAF AGH

Studenckie Centrum Konstrukcyjne AGH rozpoczyna działalność

W AGH oddano do użytku Studenckie Centrum Konstrukcyjne (SCK). Nowy obiekt na mapie kampusu będzie służyć przede wszystkim studentkom i studentom, którzy mogą w Centrum realizować innowacyjne przedsięwzięcia od fazy projektowej do budowy prototypów.

Tokarki, frezarka, spawarki, drukarki, piece do obróbki cieplnej to tylko część specjalistycznego wyposażenia, z którego na co dzień będą mogły korzystać osoby studiujące w AGH. Park technologiczny SCK wyposażony jest w sprzęt o łącznej wartości blisko 1,5 mln zł.

W trakcie uroczystego otwarcia prof. Jerzy Lis, Rektor AGH podkreślił:

– Dzięki Studenckiemu Centrum Konstrukcyjnemu kształcenie praktyczne wchodzi w kolejny, jeszcze bardziej zaawansowany etap. Udostępnimy naszej studenckiej społeczności przestrzeń, która z pewnością będzie miejscem gdzie zrodzą się przełomowe pomysły, innowacje udoskonalania projektów czy zawiążą się pierwsze studenckie spółki, które jak wiemy, później ewoluują w spin offy, a następnie duże, świetnie prosperujące przedsiębiorstwa. Takie miejsca jak nasze SCK wyzwala w młodych ludziach ogromny potencjał. Wzmacnia kreatywność i pozwala w warunkach pracy samodzielnej, ale także grupowej rozwijać śmiałe projekty. Realne wsparcie finansowe dla kół naukowych przeznaczamy od wielu już lat m.in. w ramach konkursów Grant Rektora AGH czy Grant Rektora IDUB. To często koło zamachowe do realizacji, które po latach nabierają potencjału komercyjnego. Jestem pewny, że nowe miejsce tylko przyspieszy wdrożenia, a niewykluczone, że będzie miejscem gdzie zrodzą się iście rewolucyjne i odważne rozwiązania technologiczne.

Studenckie Centrum Konstrukcyjne podzielone jest na dwie sekcje – projektową i konstrukcyjną, które rozmieszczone są na dwóch kondygnacjach budynku. Powierzchnia użytkowa obiektu wynosi 1400 m2. Sekcja projektowa przeznaczona jest dla kół naukowych z całej AGH. Studentki i studenci będą mogli pracować merytorycznie nad prowadzonymi przez siebie projektami. Druga sekcja o charakterze konstrukcyjnym wyposażona jest w niezbędny sprzęt pozwalający na realizację projektów z użyciem m.in.: tokarek, frezarek, spawarek, piaskarek, komory lakierniczej, prasy hydraulicznej, wycinarki laserowej, szlifierki, przecinarki taśmowej, specjalistycznej wiertarki czy drukarki 3D.

Franciszek Karłowicz, przewodniczący Rady Kół Naukowych w AGH wyjaśnia:

– SCK dla naszych blisko 140 kół naukowych oznacza mnóstwo nowych możliwości rozwoju swoich wynalazków i prac nad nimi. Powstanie tego kompleksu jest szczególnie istotne dla mniejszych kół naukowych, które nie mogą pozwolić sobie na tak profesjonalne wyposażenie warsztatów jak to z którego będą mogły skorzystać w SCK. Jestem przekonany, że powstanie tej inwestycji otworzy przed wieloma kołami zupełnie nowe drogi rozwoju i pomoże im w realizacji wcześniej niemożliwych dla nich wyzwań.

Studenckie Centrum Konstrukcyjne zlokalizowane jest w bezpośrednim sąsiedztwie Miasteczka Studenckiego AGH. W dalszej perspektywie SCK ma być miejscem, gdzie będą rozwijane dotychczasowe projekty, ale także powstaną nowe inicjatywy na potrzeby akceleratora innowacji obronnych DIANA. Całkowita wartość projektu to ponad 16 mln zł, z czego dofinansowanie ze środków budżetu państwa z dotacji celowej Ministerstwa Edukacji i Nauki wyniosło 10 mln zł.

O Studenckim Centrum Konstrukcyjnym AGH można przeczytać w kwietniowym numerze „Biuletynu AGH”.