Przejdź do treści Przejdź do stopki
Aktualności

Profesor Jerzy Lis ponownie Rektorem AGH

Zdjęcie portretowe prof. Jerzego Lisa wykonane na jednym z korytarzy budynku A-0. Za Rektorem, na ścianie widoczne reprodukcje czarno-białych zdjęć kampusu AGH.

Profesor Jerzy Lis ponownie Rektorem AGH

26 kwietnia 2024 r. Uczelniane Kolegium Elektorskie Akademii Górniczo-Hutniczej wybrało Rektora tej uczelni na kadencję 2024–2028. Po raz drugi powierzono tę funkcję prof. dr. hab. inż. Jerzemu Lisowi.

Prof. Jerzy Lis zdobył w wyborach 178 głosów elektorów. Tym samym jego druga kadencja na stanowisku Rektora AGH rozpocznie się 1 września br.

Minione cztery lata w AGH, pierwsza kadencja prof. Jerzego Lisa, to czas rozpoczęcia kilku znaczących projektów w uczelni i kontynuacja już wcześniej zainicjowanych działań. Wśród najważniejszych realizacji warto wymienić:

  • przystąpienie AGH do sieci akceleratorów innowacji obronnych NATO w ramach programu DIANA,
  • kontynuacja prac w sieci uczelni UNIVERSEH 2.0 – Europejski Uniwersytet Kosmiczny dla Ziemi i Ludzkości,
  • zainicjowanie działalności Sieci Uczelni Kosmicznych w Polsce,
  • poszerzenie oferty AGH o studia MBA.

W trakcie kadencji Rektora Jerzego Lisa zbudowano m.in.:

  • wielofunkcyjną halę sportową AGH,
  • Studenckie Centrum Konstrukcyjne,
  • nowy budynek dla Centrum Technologii Kosmicznych,
  • siedziby dla wydziałów: Humanistycznego; Inżynierii Mechanicznej i Robotyki; Matematyki Stosowanej.

Dotychczasowa oferta AGH poszerzyła się także w tym roku akademickim o nową jednostkę – Wydział Informatyki. W AGH rozpoczęły działalność także wyspecjalizowane jednostki, w tym m.in. Centrum Doskonałości Sztucznej Inteligencji, Centrum Cyberbezpieczeństwa czy Centrum Technologii Kosmicznych.

W środowisku, które zmienia się niezwykle dynamicznie i które napędzane jest rozwojem technologicznym, szukamy sposobów na stałe podnoszenie jakości kształcenia w AGH, konkurencyjności prowadzonych badań czy możliwości jeszcze większego transferu technologii do społeczeństwa. Bardzo dziękuję Uczelnianemu Kolegium Elektorskiemu za powierzenie mi zadania kierowania uczelnią przez kolejną kadencję. W najbliższych latach kluczowe będzie dla mnie skuteczne śledzenie trendów na rynku edukacji, tak aby nasza oferta jeszcze lepiej odpowiadała na zapotrzebowania w obszarze kształcenia i prowadzenia przełomowych badań. Priorytetem jest dla nas dostarczanie naszym absolwentom i absolwentkom kluczowych kompetencji przyszłości. – podkreśla prof. Jerzy Lis, Rektor AGH.

***

Prof. dr hab. inż. Jerzy Lis z AGH związany jest od 1973 r., kiedy rozpoczął studia na Wydziale Inżynierii Materiałowej i Ceramiki na kierunku Inżynieria Materiałowa. Stopień doktora nauk technicznych w dyscyplinie inżynieria materiałowa uzyskał w 1986 r., doktora habilitowanego w 1995 r., zaś tytuł profesora nauk technicznych w 2000 r. W AGH pracuje od 1978 r. Przez 10 lat kierował Katedrą Technologii Ceramiki i Materiałów Ogniotrwałych na WIMiC AGH. Łącznie przez cztery kadencje pełnił funkcję prodziekana, a następnie dziekana swojego macierzystego wydziału. Przez trzy kadencje był Prorektorem ds. Współpracy AGH, a przez ostatnie cztery lata zajmował stanowisko Rektora tej uczelni.

W działalności badawczej prof. Jerzy Lis specjalizuje się w inżynierii materiałowej oraz technologii chemicznej, zwłaszcza w: technologii otrzymywania zaawansowanych i klasycznych tworzyw ceramicznych, specjalnych technikach syntezy materiałów ceramicznych, badaniu właściwości ceramiki i kompozytów oraz ich zastosowaniu. Jest członkiem rzeczywistym Polskiej Akademii Nauk oraz był przez dwie kadencje członkiem Prezydium Oddziału Krakowskiego PAN. Należy także do Polskiego Towarzystwa Ceramicznego i Polskiego Towarzystwa Mikroskopii Elektronowej.

Jego dorobek naukowy obejmuje m.in. około 400 publikacji, sześć książek oraz 18 patentów. Był przewodniczącym Rady Nadzorczej Krakowskiego Centrum Innowacyjnych Technologii INNOAGH oraz jest obecnie wiceprzewodniczącym Rady Nadzorczej Krakowskiego Parku Technologicznego.

Prof. J. Lis zasiada w zagranicznych gremiach naukowych. W 2002 r. został powołany do prestiżowej The World Academy of Ceramic. Jest także członkiem The American Ceramic Society, The International Society of SHS, a także komitetów redakcyjnych międzynarodowych czasopism „The International Journal of SHS” oraz „Ceramics International”. Jest członkiem rad naukowych: Instytutu Metalurgii i Inżynierii Materiałowej PAN i Instytutu Katalizy i Fizykochemii Powierzchni PAN, a także przewodniczącym Rady Instytutu Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowlanych. Jest również przewodniczącym Komisji ds. Współpracy Międzynarodowej Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich w kadencji 2020–2024 oraz członkiem Prezydium Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich. Pełni także funkcję zastępcy przewodniczącego Konferencji Rektorów Polskich Uczelni Technicznych w kadencji 2020–2024 oraz jest wiceprzewodniczącym Kolegium Rektorów Szkół Wyższych Krakowa.

Stopka