Zaproszenie na przemarsz orszaku górniczego

Zapraszamy społeczność akademicką oraz mieszkańców Krakowa do udziału w tradycyjnym „pochodzie lisów”. Przemarsz orszaku górniczego ulicami miasta, który wpisuje się w obchody „Barbórki” w AGH, odbędzie się 4 grudnia.

Tradycje górnicze wspaniale opisał prof. Artur Bęben w książce „Górnicza lampa się pali”. Znajdujemy w niej m.in. opisy zwyczajów związanych z barbórką:

Pochód lisów – ważny zwyczaj w tradycji górniczej, związany z dniem św. Barbary. W tym dniu studenci górnictwa przy muzyce i pieśniach, wozami ciągniętymi przez fuksów, odbywali przejażdżkę z uczelni do pobliskich miejscowości, gdzie świętowali.

Fuchs, fuks (z niem.) – lis, żartobliwe, ale niepogardliwe określenie młodego górnika, uczącego się w szkole górniczej, który już odbył zwyczajowy skok przez skórę, czyli należy do stanu górniczego, w przeciwieństwie do tzw. podogonia, inaczej żółtodzioba górniczego

Uroczysty pochód poprowadzi Orkiestra Reprezentacyjna AGH. Władze uczelni oraz dziekani wydziałów przejadą trasę w dorożkach, a za nimi przejdzie orszak, składający się z przedstawicieli przemysłu, pracowników i studentów najstarszego wydziału AGH – Wydziału Górnictwa i Geoinżynierii.

„Pochód lisów” rozpocznie się o godz. 17.00 na ul. Krupniczej (przed Auditorium Maximum UJ) i przejdzie ul. Loretańską, Studencką, św. Anny, wokół Rynku Głównego aż do Kolegiaty św. Anny.

O godz. 18.00 w Kolegiacie św. Anny zostanie odprawiona uroczysta msza św. Barbórkowa.