Przejdź do treści Przejdź do stopki
Wydarzenia w AGH

Wydarzenia w AGH

Do 10 maja br. w Bibliotece Głównej AGH można oglądać wystawę malarstwa i rysunku Marii Baster-Grząślewicz pt. „Święto Flagi – Impresje o Niepodległej”.

Maria Baster-Grząślewicz – doktor fizyki, wieloletni nauczyciel akademicki, malarka, poetka, aktorka... Od młodości pasje naukowe i społeczne łączy z różnorodną działalnością artystyczną. W latach 70. XX wieku była współtwórcą i aktorką Teatru Pleonazmus, zaliczanego w tym czasie do awangardy młodego teatru, zwanego na świecie „Open Theater". Zagrała w kilku filmach, w tym główną rolę kobiecą w filmie Janusza Kondratiuka pt. Głowy pełne gwiazd. Pisze również wiersze. Wydała dwa tomiki poezji ilustrowane własnymi rysunkami.

Uważa, że istotą sztuki jest ekspresja, umiejętność wyrażania własnych emocji i własnego stosunku do rzeczywistości. W pracach plastycznych stara się raczej przedstawiać ideę obiektów niż ich fotograficzny opis, raczej rejestrować subiektywne wrażenia niż obiektywny ogląd zdarzeń. Stosuje różne techniki malarskie, ale szczególnie lubi technikę mieszaną: tusz, pastel, akryl. Swoje obrazy prezentowała na ok. 30 wystawach indywidualnych w różnych miastach (Kraków, Wrocław, Warszawa, Wilno) oraz na ok. 140 wystawach zbiorowych i festiwalach sztuki o zasięgu krajowym i międzynarodowym. Jest prezesem Stowarzyszenia Plastyków Ziemi Krakowskiej oraz członkiem Związku Polskich Artystów Malarzy i Grafików.

W impresjach i współczesnych pejzażach staram się przekazać moją malarską refleksję o tym, co pozostało z tamtej, wymarzonej, odrodzonej II Rzeczypospolitej, ojczyzny moich rodziców. Jaka była w swych dawnych granicach, tak różnych od granic współczesnej Polski? Jaka była, a jaka jest? Co pozostało, co nie przeminęło… Prezentowaną wystawę pragnę poświęcić pamięci moich rodziców oraz pamięci tych wszystkich, dla których flaga biało-czerwona była zawsze największą świętością. – mówi artystka.

Stopka