04.10.2018

Prezentacja rzeźby SENSTER autorstwa Edwarda Ihnatowicza


Akademia Górniczo-Hutnicza zaprasza na prezentację rzeźby cybernetycznej autorstwa Edwarda Ihnatowicza, która odbędzie się 4 października o godz. 17.00 na Wydziale Odlewnictwa AGH. Wydarzenie adresowane jest do pracowników i studentów, krakowian oraz miłośników sztuki mediów.

Interaktywna rzeźba SENSTER, uznawana za jedno z ikonicznych dzieł sztuki mediów, została wykonana w latach 60. XX wieku przez polskiego artystę Edwarda Ihnatowicza, pracującego w Londynie. Ponad pięciometrowy stalowy szkielet poruszał się dzięki zsynchronizowanej pracy sześciu siłowników, a zmianą położenia sterował program komputerowy. Tworząc SENSTERA, Ihnatowicz nawiązywał do doświadczeń ówczesnej robotyki oraz eksperymentów w dziedzinie AI.

Pracę zaprezentowano po raz pierwszy w pawilonie wystawowym Evoluon, należącym do firmy Philips, która wsparła powstanie pracy. Przez wiele lat rzeźba była uznawana za zaginioną. W 2017 r. rzeźba została zakupiona przez AGH od poprzedniego właściciela i rozpoczęto prace renowacyjne.

Uroczysta prezentacja odnowionej rzeźby wpisuje się w program obchodów 100. Inauguracji Roku Akademickiego w AGH. Wydarzenie ma charakter otwarty.

Od 4 października rzeźba będzie przez miesiąc dostępna dla odwiedzających.

Miejsce: Wydział Odlewnictwa, ul. Reymonta 23, hala technologiczna.

Szczegółowe informacje