31.01.2022

Pandemia w rysunkach Stana Ealesa. Wystawa w Bibliotece Głównej AGH przedłużona


Wystawa „Pandemia w rysunkach Stana Ealesa”, którą od października można oglądać w Bibliotece Głównej AGH (hall na I piętrze), została przedłużona do końca stycznia 2022 r.

Ekspozycja prezentuje 35 rysunków Stana Ealesa. W krótkiej notce biograficznej otwierającej ekspozycję czytamy: „Stan Eales jest artystą i karykaturzystą. Urodził się w Nowej Zelandii, a obecnie mieszka w Londynie i Krakowie. Opublikował pięć książek ze swoimi karykaturami, z których dwie poświęcił ekologii. Jego prace ukazały się w czasopismach takich jak Punch, Private Eye, The Spectator oraz Playboy USA. Otrzymywał nawet zlecenia na karykatury proekologiczne od Paula McCartney’a…”.

Prezentowane prace powstały po części w szczytowym momencie globalnej pandemii COVID, kiedy Stan Eales przebywał w objętym obostrzeniami Krakowie, a po części w nużącym okresie przedłużającego się zagrożenia i gorącego dyskursu na temat szczepień. Są to osobiste obserwacje artysty, odzwierciedlające zarówno jego własne doświadczenia, jak i poglądy na świat balansujący na krawędzi szaleństwa i katastrofy. Prace są pełne pasji, współczucia i ironii. Wystawa bawi, ale też zmusza do refleksji. Posiada także pewne walory edukacyjne. Po pierwsze przypomina o zasadach, o których w dalszym ciągu nie można zapominać, a po drugie przestrzega przed lekkomyślną rezygnacją ze szczepień przeciwko COVID. Są na wystawie także ciekawe i przejmujące parafrazy znanych dzieł. Jakich? Można się przekonać, odwiedzając wystawę.

O ekspozycji opowiadała w audycji Radia Kraków „Pejzaże regionalne" kurator wystawy, a prywatnie małżonka artysty, Krystyna Lönnquist (link do audycji).

Więcej informacji o autorze rysunków wraz z galeriami innych jego prac można znaleźć pod adresem staneales.com.