04.12.2020

Barbórka 2020 – świętowaliśmy wirtualnie

fot. Zbigniew Sulima

Obchody święta patronki górników od dziesięcioleci przebiegały według ustalonego rytmu. W tym roku sytuacja epidemiologiczna spowodowała, że konwencja obchodów uległa zmianie i z tradycyjnej przeszła w wirtualną.

Barbórkę 2020 rozpoczęła 3 grudnia 61. Konferencja Studenckich Kół Naukowych Pionu Górniczego. W ramach 20 sekcji tematycznych zaprezentowane zostały wyniki prac studentów działających w kołach naukowych pionu górniczego.

Główne obchody święta patronki górników odbyły się 4 grudnia. Rozpoczęła je o godz. 9.00 uroczysta msza święta odprawiona w kolegiacie Św. Anny. Głównym punktem uroczystości barbórkowych w AGH było uroczyste posiedzenie Senatu AGH, w którym wzięli udział wyłącznie przedstawiciele władz uczelni oraz Wydziału Górnictwa i Geoinżynierii.

Zwieńczeniem obchodów była wirtualna, interaktywna Biesiada Górnicza. W spotkaniu online wzięli udział przedstawiciele uczelni, studentów, partnerów Wydziału Górnictwa i Geoinżynierii oraz zaprzyjaźnieni z AGH partnerzy z branży górniczej.

W tym roku nie odbyły się przyciągające uwagę widzów wydarzenia towarzyszące, jakimi są: Międzynarodowa Wystawa i Giełda Minerałów, Skamieniałości i Wyrobów Jubilerskich, „Pochód lisów” (przemarsz ulicami miasta Orszaku Górniczego) czy „Skok przez skórę” (symboliczne pasowanie na górnika studentów Wydziału Górnictwa i Geoinżynierii).

Szczegółowe informacje

Życzenia z okazji Barbórki przesłane przez Ernesta Jelito, członka rady zarządzającej Heidelberg Cement AG