Skip to content ↓

Jakie tajemnice kryje Twoje DNA?

Jakie tajemnice kryje Twoje DNA?

Czym zajmuje się medycyna oparta na genomie? Czy badania genetyczne na pochodzenie mówią prawdę? A może DNA zmienia się w ciągu życia? Przez fascynujący świat genetyki i jej naukowych aspektów przeprowadzi nas w tej rozmowie dr Klaudia Szklarczyk-Smolana, CEO i współzałożycielka firmy bioinformatycznej Intelliseq. Okazuje się, że badania genetyczne nie są już tylko rozwiązaniem w przypadku diagnozowania chorób rzadkich czy określania ojcostwa dziecka. Możemy też dzięki nim przewidzieć ryzyko wszelkich chorób genetycznych w ciągu swojego życia, np. prawdopodobieństwo wystąpienia nowotworu czy demencji. Co więcej, w ramach genetyki konsumenckiej możemy też określić, do jakich aktywności sportowych jesteśmy predysponowani czy jakie leki będziemy przyswajać łatwiej, a jakie trudniej. Okazuje się, że nasze geny są kluczem do większości zagadek naszego funkcjonowania. O tym dowiemy się więcej z tego odcinka! Serdecznie zapraszamy do wysłuchania tej inspirującej rozmowy.

Data premiery: 28 lutego 2024
Gościni: dr Klaudia Szklarczyk-Smolana
Prowadzący: dr inż. Krzysztof Kluza


dr Klaudia Szklarczyk-Smolana

CEO i współzałożycielka firmy bioinformatycznej Intelliseq, dostarczającej rozwiązania oprogramowania dla medycyny opartej na genomie. Psycholożka i doktorka nauk medycznych z wieloletnim doświadczeniem w komercjalizacji produktów diagnostyki genetycznej. Ekspertka w tworzeniu modeli biznesowych, strategii marketingowych i ułatwianiu rozwoju przedsiębiorstw na nowe rynki.

dr inż. Krzysztof Kluza

Adiunkt w Katedrze Informatyki Stosowanej AGH. Prowadzi badania związane z inżynierią oprogramowania i inżynierią wiedzy. Interesuje się również zastosowaniem systemów inteligentnych i metod sztucznej inteligencji.

Stopka