Skip to content ↓

Sztuczna inteligencja wykryje chorobę w naszym głosie?

Sztuczna inteligencja wykryje chorobę w naszym głosie?

Czy do tak powszechnych badań diagnostycznych jak morfologia krwi czy badanie ciśnienia wkrótce dołączy... rutynowa analiza naszego głosu? Jest to bardzo możliwe, gdyż jak wykazują badania dr inż. Darii Hemmerling z AGH, w sygnałach głosowych kryją się oznaki wielu chorób m.in. kardiologicznych czy neurodegeneracyjnych. Kiedy nasz głos daje nam pierwsze sygnały choroby? Jakie zmiany w mowie powinny nas zaniepokoić? Jak wyglądają w praktyce badania diagnostyczne na podstawie głosu? W rozmowie z naukowczynią poruszamy także kwestie generowania mowy przez AI, prywatności naszych próbek głosowych w Internecie, a prowadzący Krzysztof Kluza zastanawia się, czy możemy oszukać algorytm i ukryć chorobę w naszym głosie.

Data premiery: 14 lutego 2024
Gościni: dr inż. Daria Hemmerling
Prowadzący: dr inż. Krzysztof Kluza


dr inż. Daria Hemmerling

Naukowczyni, pracuje na Wydziale Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej AGH, pracuje nad przetwarzaniem mowy w celu wykrywania różnych chorób, wdrażaniem rzeczywistości mieszanej w opiece zdrowotnej oraz przesyłaniem biosygnałów za pomocą technologii haptycznej w powietrzu. Posiada tytuł doktora w dziedzinie Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej.

dr inż. Krzysztof Kluza

Adiunkt w Katedrze Informatyki Stosowanej AGH. Prowadzi badania związane z inżynierią oprogramowania i inżynierią wiedzy. Interesuje się również zastosowaniem systemów inteligentnych i metod sztucznej inteligencji.

Stopka