Skip to content ↓

Fizyk jądrowy analizuje „Oppenheimera”: czy zasłużył na Oscara?

Fizyk jądrowy analizuje „Oppenheimera”: czy zasłużył na Oscara?

Historia bomby atomowej zyskała drugie życie dzięki filmowi Christophera Nolana o genialnym wynalazcy, czyli Robercie Oppenheimerze. Czy film zgodnie z faktami i zasadami fizyki pokazuje historię powstania bomby? Co było największym wyzwaniem dla naukowców pracujących w Projekcie Manhattan? Czemu bomba atomowa to majstersztyk? Nasz dotychczasowy prowadzący dr inż. Paweł Janowski tym razem wchodzi w rolę eksperta i jako fizyk jądrowy tłumaczy od A do Z: jak działa bomba atomowa, czym różni się ta uranowa od plutonowej, a także czy atmosfera faktycznie mogła zapłonąć podczas testu Trinity? Zapraszamy na rozmowę niezależnie od Oscarów, które zgarnął film.

Data premiery: 11 marca 2024
Gość: dr inż. Paweł Janowski
Prowadzący: dr inż. Krzysztof Kluza


dr inż. Paweł Janowski

Fizyk z wykształcenia i zamiłowania. Prowadzi wykłady i pokazy doświadczalne z obszaru fizyki. Finalista konkursu Popularyzator Nauki organizowanego przez serwis Nauka w Polsce. Pełnomocnik Rektora ds. Kół Naukowych. Pracuje na Wydziale Fizyki i Informatyki Stosowanej AGH.

dr inż. Krzysztof Kluza

Adiunkt w Katedrze Informatyki Stosowanej AGH. Prowadzi badania związane z inżynierią oprogramowania i inżynierią wiedzy. Interesuje się również zastosowaniem systemów inteligentnych i metod sztucznej inteligencji.

Stopka