Czy badanie kosmosu nam się opłaca?

Odkrywamy kosmos, bo możemy. Kieruje nami ciekawość – mówi Tomasz Rożek z kanału „Nauka. To Lubię”. W rozmowie z Pawłem Janowskim wyjaśnia m.in. czy eksploracja kosmosu nam się opłaca, które technologie zawdzięczamy kosmicznemu wyścigowi, a także jaką misję kosmiczną sam chciałby najbardziej zrealizować. Z rozmowy dowiemy się też, ile przeciętny Polak płaci na rozwój sektora kosmicznego i czy mamy realną szansę wysłać polską misję na Marsa.

Data premiery: 10 maja 2023
Gość: dr Tomasz Rożek
Prowadzący: dr inż. Paweł Janowski

dr Tomasz Rożek

Fizyk, dziennikarz naukowy, założyciel fndacji „Nauka. To Lubię”. Na co dzień zajmuje się popularyzacją nauki w mediach, a także na swoim kanale na YouTube @naukatolubie. Uzyskał stopień doktora nauk fizycznych (o specjalności fizyka jądrowa) na Wydziale Matematyki, Fizyki i Chemii Uniwersytetu Śląskiego oraz w instytucie Forschungszentrum w Jülich. Doradca Europejskiej Agencji Kosmicznej.

dr inż. Paweł Janowski

Fizyk z wykształcenia i zamiłowania. Prowadzi wykłady i pokazy doświadczalne z obszaru fizyki. Finalista konkursu Popularyzator Nauki, organizowanego przez serwis Nauka w Polsce. Pełnomocnik Rektora ds. Kół Naukowych. Pracuje na Wydziale Fizyki i Informatyki Stosowanej AGH.