30.05.2019

Wykrywanie anomalii w działaniu urządzeń metodami uczenia maszynowego


Centrum Badawcze ABB w Krakowie zaprasza studentów na zajęcia pt. „Wykrywanie anomalii w działaniu urządzeń metodami uczenia maszynowego”, które odbędą się 30 maja 2019 r. o godz. 16.00 w ramach Akademii ABB.

Jednym z elementów postępującej na naszych oczach czwartej rewolucji przemysłowej jest wykładniczy przyrost dostępnych danych operacyjnych dotyczących urządzeń przemysłowych. Dane te pochodzą od wielu, zależnych od siebie lub nie, czujników o różnym zakresie, różnej czułości, częstotliwości etc., przy czym na ogół na jedno urządzenie przypada wiele takich czujników. W rezultacie, nawet niewielka flota przemysłowa potrafi generować terabajty surowych danych, z których operator floty musi wydobyć odpowiedzi na kluczowe dla niego pytania, takie jak: które urządzenia działają poprawnie?, jaka była przyczyna zaobserwowanej awarii?, kiedy wymienić starzejące się części? W tym celu operator może żmudnie analizować dane bit po bicie w poszukiwaniu istotnych dla niego informacji lub może skorzystać z zaawansowanych metod uczenia maszynowego, które umiejętnie użyte same odnajdą szukane informacje i to w znacznie krótszym czasie.

Podczas sesji Akademii ABB przedstawione zostaną różne algorytmy nadzorowanego jak i nienadzorowanego uczenia maszynowego, które pozwalają wykrywać anomalie w działaniu urządzeń wyłącznie na podstawie danych z czujników (data-driven). Zaplanowano także wykład wprowadzający teoretycznie do zagadnienia oraz praktyczną implementację algorytmów w Pythonie. Wszystko na rzeczywistych danych pochodzących z przemysłu energetycznego.

Miejsce: Centrum Badawcze ABB w Krakowie (ul. Starowiślna 13a)

Więcej informacji oraz formularz zgłoszeniowy