06.11.2019

Msza święta z okazji Akademickiego Dnia Pamięci 2019

6 listopada 2019 r. o godz. 17.00 w Kolegiacie św. Anny w Krakowie odbędzie się msza święta z okazji obchodów Akademickiego Dnia Pamięci.

Msza zostanie odprawiona w intencji ofiar Sonderaktion Krakau, a także wszystkich zmarłych w minionym roku akademickim profesorów, pracowników i studentów uczelni krakowskich i małopolskich.

Podczas zbrodniczej akcji wymierzonej w polską inteligencję, dokonanej 6 listopada 1939 r., niemieckie władze okupacyjne aresztowały 183 osoby, w tym 22 pracowników Akademii Górniczej. Naukowcy zostali wywiezieni do obozów w Sachsenhasen i Dachau, gdzie życie stracili m.in. pierwszy rektor Akademii Górniczej prof. Antoni Hoborski oraz prof. Władysław Takliński, rektor Akademii Górniczej w latach 1933–1939. Od 2015 r.  rocznica tragicznych wydarzeń obchodzona jest wspólnie przez krakowskie uczelnie jako Akademicki Dzień Pamięci.