Samolot skonstruowany na zawody SAE Aero Design West, fot. archiwum Aero Team ILK AGH

Aero Team ILK AGH tuż przed startem w zawodach lotniczych w USA

Przełom marca i kwietnia to dla członków zespołu Aero Team ILK AGH czas intensywnych przygotowań do startu w najbardziej prestiżowych zawodach dla przyszłych inżynierów branży lotniczej SAE Aero Design West , które odbędą się w dniach 6-8 kwietnia br. w Kalifornii. Nasi studenci wyjechali do USA 1 kwietnia, aby przez kilka dni poprzedzające właściwą rywalizację wykonać ostatnie testy samolotu specjalnie skonstruowanego na zawody.

SAE Aero Design West organizowane są od ponad 30 lat przez Society of Automotive Engineering (SAE) przy współpracy z NASA oraz firmami takim jak Lockheed Martin i Boeing. Celem wydarzenia jest przede wszystkim konfrontacja studentów z problemami, z jakimi mierzą się profesjonalni inżynierowie w realnym środowisku pracy. Zespoły startujące w zawodach rywalizują w trzech klasach: Micro, Regular oraz Advanced.

Aero Team ILK AGH wystartuje w najtrudniejszej klasie Advanced. Zadaniem zespołu jest zaprojektowanie i zbudowanie samolotu udźwigowego, który, spełniając wszystkie warunki regulaminu, będzie w stanie jak najlepiej wykonać misję. Polega ona na precyzyjnym zrzuceniu ładunków z wysokości 30 m do rozlokowanych na ziemi celów. Samolot powinien mieć jak najmniejszą masę własną, a równocześnie udźwignąć jak największą masę ładunku. Jedynym ograniczeniem projektowym jest pojemność silnika wynosząca 7,5 cm3.

Konstrukcja, nad którą pracowali studenci z zespołu Aero Team ILK AGH, jest bezzałogową platformą latającą. Przy niewielkiej masie własnej może udźwignąć do 25 kg. Projekt oparty jest na wysoce zaawansowanych materiałach kompozytowych oraz nowatorskich i spersonalizowanych rozwiązaniach elektronicznych.

W skład zespołu Aero Team ILK AGH wchodzą studenci: Tomasz Nowiński, Tomasz Frąk, Dominik Kędzia, Wiktoria Żywiec, Szymon Byrtek z Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Robotyki, Tomasz Grzywna i Maciej Śliwiński z Wydziału Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej, Urszula Buszkiewicz z Wydziału Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska oraz Ida Knapik z Wydziału Humanistycznego. Opiekunem naukowym koła jest prof. dr hab. inż. Tadeusz Uhl.

W tegorocznych zawodach SAE Aero Design West weźmie udział ponad 70 zespołów z USA, Kanady, Chin, Indii, Japonii, Meksyku i Egiptu. Oprócz drużyny z AGH Polskę reprezentują zespoły z: Politechniki Śląskiej, Politechniki Poznańskiej, Politechniki Warszawskiej i Politechniki Wrocławskiej.