18.09.2018

AGH Space Systems wśród 10 najlepszych zespołów na międzynarodowych zawodach łazików marsjańskich


fot. arch. AGH Space Systems

fot. Oktawia Żeber, KSAF AGH

fot. Oktawia Żeber, KSAF AGH

Zespół AGH Space Systems zajął 10 miejsce w międzynarodowych zawodach łazików marsjańskich European Rover Challenge. Do udziału w wydarzeniu zgłosiło się ponad 60 drużyn z najlepszych uczelni technicznych na świecie, z czego do finałowej rywalizacji przystąpiło 40.

European Rover Challenge to jedne z największych na świecie międzynarodowych zawodów robotyczno-kosmicznych. Wydarzenie skupia wokół siebie nie tylko specjalistów z dziedziny robotyki planetarnej i konstruktorów łazików, ale także przedstawicieli świata nauki i biznesu oraz sektora new-tech.

Głównym zadaniem drużyn było skonstruowanie w pełni funkcjonalnego robota marsjańskiego budowanego na wzór stacjonującego na Marsie pojazdu Curiosity czy mającego się tam pojawić za dwa lata robota ExoMars.

Na startujące w zawodach łaziki, w tym reprezentującego AGH Kalmana, czekało pięć konkurencji opartych na tzw. roadmapach, czyli dokumentach strategicznych przyszłych misji robotycznych NASA i ESA. Ich celem było kompleksowe pokazanie możliwości stworzonego robota i jego zdalnej nawigacji: 

  • Science task – przy użyciu dowolnej techniki robot marsjański miał pobrać z głębszych warstw Mars Yardu próbkę gleby i odpowiednio ją zabezpieczyć tak, by nadawała się do późniejszego badania;
  • Maintenance task – zadanie rozgrywające się nie na polu marsjańskim, a w jego bliskim sąsiedztwie. Robot musiał pokonać wyznaczoną trasę do celu, jakim była maszyna, przy której należało wykonać sekwencję kilku operacji, w tym: przełączanie włączników do właściwych pozycji, pomiar parametrów elektrycznych, obserwację panelów kontrolnych;
  • Collection task – w tym zadaniu robot musiał dotrzeć na z góry wyznaczone miejsce, znaleźć przedmiot o wadze max. 300g, który został tam ukryty, podnieść go za pomocą chwytaka i przewieźć w docelowe miejsce;
  • Traverse task (ślepa nawigacja) – na terenie Mars Yardu ustawionych zostało kilkanaście znaczników z QR kodami. Zadaniem zespołu było dotarcie robotem w wyznaczone na mapie miejsca. Członkowie drużyny nie mogli w nawigacji posługiwać się widokiem z kamery robota, jedyne czym dysponowali to mapa terenu;
  • Presentation task – drużyny w określonym czasie miały m.in. zaprezentować zespół i kwestie jego zarządzania, poszczególne etapy powstawania projektu, doboru narzędzi, wybranych rozwiązań, największe wyzwania napotkane podczas konstrukcji robota oraz zaproponowane rozwiązania.


AGH Space Systems, oprócz biorącego udział w rywalizacji Kalmana, zaprezentował także Phobosa, którego można było oglądać w specjalnie przygotowanej przez organizatorów edukacyjnej strefie pokazów naukowo-technologicznych.

Zawody European Rover Challenge odbyły się w dniach 14-16 września 2018 r. w Muzeum Przyrody i Techniki Ekomuzeum im. Jana Pazdura w Starachowicach. Współorganizatorem wydarzenia była m.in. Europejska Fundacja Kosmiczna.

Do organizatorów spłynęły dokumentacje konkursowe m.in. od zespołów z Niemiec, Wielkiej Brytanii, Indii, Włoch, Kanady, Stanów Zjednoczonych, Norwegii i Meksyku. Polskę, oprócz Akademii Górniczo-Hutniczej, reprezentowały m.in. Politechnika Białostocka, Politechnika Śląska, Politechnika Warszawska czy Politechnika Wrocławska.

W zawodach zwyciężyła drużyna z Politechniki Świętokrzyskiej. Drugie miejsce zajął zespół reprezentujący Politechnikę Łódzką, a trzecie studenci z University of Toronto w Kanadzie.