06.04.2017

Zespół AGH Fideltronik zakwalifikował się do finałów europejskich NXP Cup


fot. archiwum Koła Naukowego Elektroników

4 kwietnia w Uniwersytecie Ostrawskim odbyły się kwalifikacje regionalne zawodów pojazdów autonomicznych NXP Cup EMEA 2017, podczas których zespół AGH Fideltronik zajął II miejsce. Sukces w zawodach otwiera studentom drogę do finałów europejskich.

Zawody NXP Cup regionu EMEA (Europe, Middle-East, Africa) to rozgrywający się regularnie od kilku lat turniej pojazdów napędzanych silnikami elektrycznymi, poruszających się autonomicznie po wyznaczonej trasie, w którym biorą udział zespoły studenckie.

Rywalizacja polega na opracowaniu pojazdu, który w jak najkrótszym czasie pokona zadaną trasę. Należy przy tym jak najlepiej wykorzystać platformę jezdną, która jest wspólna dla wszystkich drużyn, poprzez uzupełnienie jej o dodatkowe czujniki oraz opracowanie oprogramowania sterującego, działającego na wybranym mikrokontrolerze firmy NXP – organizatora turnieju i jednego z wiodących producentów mikrokontrolerów na świecie.

Pojazdy poruszają się po trasie całkowicie autonomicznie, bazując jedynie na danych odbieranych z czujników, a sama trasa nie jest znana rywalizującym do momentu zakończenia przygotowań pojazdów.

W kategorii drużyn studenckich w Ostrawie wystartowało 9 zespołów z Polski, Ukrainy, Czech i Słowacji. Zespół z AGH zajął II miejsce z czasem przejazdu trasy 10,9 sekundy, ustępując jedynie o 0,2 sekundy drużynie z Ukrainy i zakwalifikował się tym samym do finałów europejskich, które odbędą się w dniach 27-28 kwietnia w siedzibie firmy NXP w Monachium.

Naszą uczelnię reprezentowali Rafał Mszal, Dawid Worek i Jakub Mojsiejuk z Koła Naukowego Elektroników, działającego przy Katedrze Elektroniki Wydziału Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji. Opiekunem zespołu jest mgr inż. Łukasz Krzak.

Koszty udziału w eliminacjach zostały pokryte ze środków Grantu Rektorskiego dla kół naukowych. Sponsorem udziału zespołów z AGH w zawodach NXP Cup EMEA, podobnie jak w latach poprzednich, jest firma Fideltronik.

Wyniki kwalifikacji regionalnej w Ostrawie