Sukces AGH w rankingu „Webometrics”

Akademia Górniczo-Hutnicza znalazła się na 342 miejscu w rankingu „Webometrics Ranking of World Universities 2012” , zajmując jednocześnie najwyższą lokatę spośród polskich uczelni technicznych. Najnowsza edycja rankingu ukaże się pod koniec stycznia 2013.

Polskie uczelnie zajęły następujące miejsca:

Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Politechnika Poznańska

Politechnika Wrocławska

Politechnika Śląska

Pełna lista znajduje się na stronie: www.webometrics.info

W rankingu najlepiej wypadły uczelnie ze Stanów Zjednoczonych. Pierwsze miejsce zajął Harvard University, za którym uplasowały się kolejno: Massachusetts Insitute of Technology oraz Standord University.

Przygotowaniem „Webometrics Ranking of World Universities” zajmuje się Najwyższa Rada Badań Naukowych w Madrycie. Ten największy akademicki ranking szkół wyższych aktualizowany jest co sześć miesięcy. Zestawienie różni się nieco od standardowych rankingów oceniających poziom naukowy poszczególnych placówek.

Wskaźniki sieciowe zastosowane w rankingu są oparte na i skorelowane z tradycyjnymi wskaźnikami scjentometrycznymi i bibliometrycznymi. Ranking dokonuje pomiaru objętości, widoczności i wpływu stron internetowych uniwersytetów, ze szczególnym naciskiem na dorobek naukowy (odniesienia do publikacji, wystąpienia na konferencjach, monografie, prace, raporty). W zestawieniu uwzględniane są również inne materiały takie jak: materiały z zajęć, seminariów i warsztatów, biblioteki cyfrowe, bazy danych, multimedia, strony osobiste. „Webometrics” bierze również pod uwagę ogólne informacje na temat instytucji, jej działów czy grup badawczych.

Szczegółowe informacje:

www.webometrics.info