26.10.2018

Projekty naszych studentów wśród najlepszych na konkursach dla młodych inżynierów


Łazik planetarny „Kalman”

Wyścigowy samochód terenowy o napędzie elektrycznym

Autonomiczny robot transportowy przeznaczony do eksploracji powierzchni ciał niebieskich

Michał Perek, fot. archiwum DPS Software Polska

Wiktor Nowak, fot. archiwum DPS Software Polska

Modele łazika planetarnego „Kalman”, wyścigowego samochodu terenowego o napędzie elektrycznym oraz autonomicznego robota transportowego przeznaczonego do eksploracji powierzchni ciał niebieskich – to prace studentów Akademii Górniczo-Hutniczej, które zdobyły uznanie jury konkursów projektowych dla młodych inżynierów: You Can Design oraz Solidworks. Projekty naszych studentów zostały docenione i nagrodzone – łazik oraz samochód znalazły się na podium, a robot zajął piąte miejsce.

Oba konkursy polegały na zaprojektowaniu, przeanalizowaniu oraz wykonaniu w całości projektów z wykorzystaniem środowiska programu komputerowego Solidworks. Liczyła się pomysłowość i pracochłonność, a jedynym ograniczeniem była wyobraźnia. Uczestnicy – studenci na czas trwania konkursów otrzymali do bezpłatnego użytku niezbędne oprogramowanie. Zwycięzców wyłoniło jury na podstawie nadesłanych materiałów, czyli dokumentacji wraz z opisem i krótkim filmem lub prezentacją. Oceniane były m.in. funkcjonalność konstrukcji, sposób modelowania, innowacyjność, a także umiejętności, które powinien posiadać każdy konstruktor, takie jak: posługiwanie się narzędziami do projektowania CAD, zdolność rozwiązywania problemów konstrukcyjnych, dobór odpowiednich materiałów, wykonanie dokumentacji oraz weryfikacja przyjętych założeń.

Najlepszym projektem w konkursie You Can Design został model łazika planetarnego „Kalman”. Projekt w imieniu Koła Naukowego AGH Space Systems zgłosił Maciej Kotecki, student Automatyki i Robotyki na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Robotyki oraz członek AGH Space Systems.
Zadaniem robota jest wspomaganie przyszłych astronautów podczas wykonywania prac w pozaziemskich bazach i koloniach. Platforma musi sprostać typowym wyzwaniom stawianym obecnie łazikom, takim jak jazda po trudnym terenie, teleoperacja, pobranie i analiza próbek czy badanie geologii terenu. Ponadto łazik musi posiadać również funkcjonalność przydatną w przyszłych misjach kosmicznych, by pomagać astronautom stacjonującym w pozaziemskich bazach w wykonywaniu codziennych czynności np. obsługi panelu sterowania, używania prostych narzędzi, podniesienia oraz transportu obiektów czy autonomicznej nawigacji między zadanymi punktami. Jury doceniło przede wszystkim kompleksowość projektu i jego wysoki stopień zaawansowania uwzględniający mechanikę, elektrykę i elektronikę. O precyzji projektu świadczy fakt, że Kalman z sukcesami bierze udział w studenckich zawodach łazików: European Rover Challenge w Polsce czy University Rover Challenge w Stanach Zjednoczonych.

Opracowany przez inż. Michała Perka, studenta Mechaniki i Budowy Maszyn na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Robotyki, model wyścigowego samochodu terenowego o napędzie elektrycznym zajął drugie miejsce w konkursie You Can Design oraz trzecie w konkursie Solidworks.
Konstrukcja dwuosobowego pojazdu oparta jest na ramie rurowej. Silnik wraz z zespołem przekładni zamontowany jest z przodu maszyny, zaś napęd przekazywany jest na oś tylną, wyposażoną dodatkowo w mechanizm różnicowy o ograniczonym poślizgu. Ponadto pojazd cechuje niezależne przednie zawieszenie i aerodynamiczne nadwozie wykonane z kompozytów. Jury obu konkursów doceniło przede wszystkim wysoki poziom znajomości programu Solidworks, wysoką jakość i szczegółowość modeli 3D wchodzących w skład projektu, ale także futurystyczną wizję, dopracowanie projektu pod kątem mechanicznym oraz umiejętności modelowania powierzchniowego nadwozia. Dodatkowym plusem było także to, że zaprojektowany model pojazdu był indywidulanym, autorskim pomysłem rozwijanym od zera, i nie stanowił odwzorowania istniejącej już konstrukcji.

Autonomiczny robot transportowy przeznaczony do eksploracji powierzchni ciał niebieskich zajął piąte miejsce w konkursie Solidworks. Jego autorem jest student Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Robotyki inż. Wiktor Nowak. Pojazd ma służyć przede wszystkim do wydobycia surowców, np. rud metali. Nadwozie autonomicznego pojazdu przystosowane jest do transportu surowców sypkich. Prace nad samym modelem zajęły studentowi około tygodnia. Dużo więcej czasu musiał poświęcić na stworzenie samej koncepcji innowacyjnego, realizowanego indywidualnie projektu. 

Nagrodami w konkursach były m.in. stacja robocza, tablet i mysz komputerowa przeznaczona do oprogramowania CAD. Organizatorem konkursu You Can Design była firma Solidexpert, a SolidworksDPS Software Polska.