16.03.2012

Naukowcy z AGH ponownie wyjadą na staże do USA w ramach programu Top 500 Innovators

Miło nam poinformować, iż sześciu młodych naukowców z AGH znalazło się w gronie badaczy, którzy w kwietniu i październiku br. wyjadą na staże do najlepszych amerykańskich uczelni! Nasi pracownicy znaleźli się w gronie 80 naukowców i menadżerów innowacji, którzy odbędą staż w najlepszych ośrodkach naukowych świata.


Przypomnijmy, że w inauguracyjnej edycji tego programu podczas dwumiesięcznego stażu na Stanford University Akademię Górniczo-Hutniczą reprezentowała czwórka naukowców: mgr inż. Weronika T. Adrian, mgr inż. Eliasz Kańtoch, dr inż. Sławomir Gruszczyński oraz dr inż. Daniel Prusak. Swoje spostrzeżenia publikowali oni na popularnym blogu - www.zaghnastanford.blogspot.com

 

W swoim założeniu program stażowo-szkoleniowy "Top 500 Innovators", organizowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, ma podnieść kwalifikacje polskich kadr sfery B+R (badań i rozwoju) w zakresie współpracy z gospodarką, zarządzania badaniami naukowymi oraz komercjalizacji ich wyników. Jak poinformowało MNiSW do rozstrzygniętej właśnie edycji projektu zgłosiło się aż 235 kandydatów z wyższych uczelni, instytutów badawczych, instytutów Polskiej Akademii Nauk i centrów transferu technologii w całej Polsce. Po formalnej ocenie wniosków, 158 kandydatów zaproszono na rozmowy kwalifikacyjne w języku angielskim, w których oceniano dotychczasowe sukcesy komercjalizacyjne, innowacyjność podejmowanych projektów, ale też zdolności komunikacyjne i znajomość języka obcego.  Z tego grona wyłoniono ostatecznie 80 finalistów drugiej edycji „Top 500 Innovators" - reprezentują oni 50 instytucji naukowych z całej Polski.

 

Warto nadmienić, że Akademia Górniczo-Hutnicza, w gronie uczelni wyższych, ponownie będzie miała największą reprezentację stażystów w ramach "Top 500 Innovators" (więcej przedstawicieli będzie mieć jedynie Wrocławskie Centrum Badań i Transferu Technologii EIT+). Wszyscy naukowcy z AGH, którzy wyjadą na staże do Stanów Zjednoczonych, pracują na Wydziale Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Elektroniki. Są to:

 

  • mgr inż. Artur Rydosz, Katedra Elektroniki 
  • dr inż. Krzysztof Wincza, Katedra Elektroniki 
  • dr inż. Jerzy Domżał, Katedra Telekomunikacji 
  • dr inż. Piotr Dziurdzia, Katedra Elektroniki 
  • dr inż. Bartosz Ziółko, Katedra Elektroniki 
  • dr inż. Marek Długosz, Katedra Automatyki 

 

Szczegółowe informacje na temat projektu oraz pełna lista uczestników dostępne są na stronie: www.nauka.gov.pl

 

Naszym naukowcom serdecznie gratulujemy!