Rys 1. Trzy klatki składowe (kolor, cień i wolumetryczność) tej samej sceny animacji

I miejsce w konkursie Bentley Student Design Competition 2013 dla studenta AGH

Student Wydziału Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska AGH, członek Studenckiego Koła Naukowego „KNGK Geoinformatyka”, Mateusz Ilba zajął I miejsce w Konkursie 2013 Bentley Student Design Competition w kategorii „Innovation in Rendering Using MicroStation” (Innowacje w renderingu z wykorzystaniem MicroStation).

Z kolei Wydział GGiIŚ otrzyma 10 rocznych licencji Bentley Select, co pozwoli zmniejszyć koszty rocznej obsługi 14 licencji Bentley Select o kwotę 5500 zł. Opiekunem pracy był dr Artur Krawczyk.

Przedmiotem animacji było złożenie wymyślonego wnętrza kościoła z otoczeniem terenu półwyspu Trinidad Head w zatoce Trinidad Bay, Kalifornia USA (Rys 2). Głównym celem animacji była prezentacja możliwości renderingu wolumetryczengo, dla którego najlepszym „środowiskiem prezentacji” są kościelne witraże (Rys. 3). Natomiast fontanna posłużyła do prezentacji efektu animacji wody, która zawsze stanowi najtrudniejszy element animacji komputerowej. Całość animacji w serwisie YouTube .

Warto podkreślić, że w rendering zwycięskiej animacji zostało zaangażowanych 16 komputerów (procesor i7, 8 GB RAM każdy), które pracowały przez około 23-24 godziny na dobę. W tym czasie wyrenderowały około 5400 klatek dla warstwy koloru i warstwy ambient occlusion (metoda cieniowania powierzchni obiektów przestrzennych) oraz 5400 klatek z efektem wolumetryczności światła. W sumie powstało około 10800 plików graficznych (klatek filmu). Trzy składowe jednej klatki animacji zostały następnie złożone w jeden obraz (Rys. 1), który posłużył do wygenerowania finalnego pliku animacji.

Konkurs został zorganizowany przez amerykańską firmę Bentley Systems. Międzynarodowe jury składa się z profesorów uniwersyteckich oraz przedstawicieli liczących się na świecie firm i korporacji.

Ceremonia wręczenia nagrody odbędzie 7 czerwca 2013 o godz. 10.00 (bud. C-4, sala 106). W uroczystości weźmie udział przedstawiciel firmy Bentley Systems. Laureat zaprezentuje również kilka slajdów na temat realizacji swojego projektu. Serdecznie zapraszamy!