31.07.2017

AGH utrzymuje pozycję w czołówce polskich uczelni w rankingu Webometrics


Znamy wyniki najnowszego rankingu Webometrics oceniającego obecność instytucji akademickich i badawczych w internecie. Akademia Górniczo-Hutnicza ponownie znalazła się w czołówce zestawienia, zajmując drugie miejsce wśród polskich uczelni technicznych.

Ranking uwzględnił blisko 12 tysięcy szkół wyższych z całego świata, w tym 419 z Polski.

Klasyfikacja generalna polskich uczelni:

399 – Uniwersytet Warszawski
432 – Uniwersytet Jagielloński
480 – Politechnika Warszawska
505 – Akademia Górniczo-Hutnicza
691 – Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
692 – Uniwersytet Wrocławski
808 – Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
891 – Uniwersytet Śląski
1011 – Politechnika Śląska
1025 – Politechnika Poznańska

W najlepszej światowej dziesiątce znalazło się aż osiem uczelni amerykańskich (na podium: Harvard University, Stanford University oraz Massachusetts Institute of Technology) oraz dwie brytyjskie (University of Oxford i University of Cambridge, odpowiednio na 7. i 10. miejscu).

Ranking Web of Universities (Webometryczny Ranking Uniwersytetów Świata) publikowany jest co pół roku począwszy od 2004 r. Opracowywany jest przez Cybermetrics Lab, grupę badawczą z Hiszpańskiej Krajowej Rady Badawczej (Consejo Superior de Investigaciones Cientificas – CSIC) z siedzibą w Madrycie.

Zestawienie tworzone jest w oparciu o złożony wskaźnik, który bierze pod uwagę zarówno ilość treści internetowych (liczba stron internetowych oraz plików umieszczanych w sieci), jak i widoczność i wpływ tych publikacji mierzone liczbą linków zewnętrznych. Celem rankingu jest promowanie otwartego dostępu do publikacji wyników naukowych oraz zwiększenie obecności instytucji akademickich i badawczych w Internecie.

Warto dodać, że kryterium cytowalności, będące częścią rankingu Webometrics, jest wykorzystywane do tworzenia Transparent Ranking, czyli międzynarodowego zestawienia cytowalności.

W najnowszym Transparent Ranking: Top Universities by Google Scholar Citations znalazło się blisko pięć tysięcy uczelni z całego świata, w tym 72 z Polski. Akademia Górniczo-Hutnicza zajęła w rankingu trzecie miejsce wśród polskich uczelni technicznych z liczbą cytowań 38 355.

Wyniki rankingu Webometrics
Wyniki Transparent Ranking