Przejdź do treści Przejdź do stopki
Aktualności

Aktualności

Specjalny numer „Journal of Molecular Structure” w hołdzie śp. Mirosławowi Handke

Trwa nabór tekstów do specjalnego numeru czasopisma „Journal of Molecular Structure” (IF = 3,196) ku czci zmarłego w kwietniu br. byłego Rektora AGH prof. Mirosława Handke. Numer specjalny pt. „Vibrational spectroscopy in materials research” będzie koncentrować się na szeroko rozumianych spektroskopowych aspektach chemii materiałów. Prace można nadsyłać do 30 października 2021 r.

Działalność naukowa śp. Profesora była nierozerwalnie związana z AGH. Wniósł on istotny wkład w badania związane z zastosowaniem metod spektroskopowych do charakteryzowania różnych grup materiałów, takich jak materiały powierzchniowe i powłoki, krzemiany amorficzne i krystaliczne, siloksany i silseskwioksany. Prof. Mirosław Handke był współautorem ponad 150 publikacji w czasopismach naukowych i kilku książek. Kierował organizacją wielu międzynarodowych konferencji dotyczących spektroskopii oscylacyjnej, w tym cyklem International Conference on Molecular Spectroscopy.

Zakres tematyczny numeru specjalnego Journal of Molecular Structure będzie obejmował m.in. zagadnienia związane z:

  • badaniami strukturalnymi krzemianów i siloksanów;
  • analizą właściwości katalitycznych z wykorzystaniem metod spektroskopowych;
  • badaniami powłok i cienkich warstw na podłożach metalicznych i tlenkowych;
  • badaniami strukturalnymi szkła i szkło-ceramiki pod kątem zaawansowanych zastosowań;
  • analizą materiałów do zastosowań biomedycznych;
  • multimodalnym obrazowaniem spektroskopowym.


Planowane jest, aby wydanie to obejmowało prace przyjaciół, współpracowników oraz byłych i obecnych podopiecznych zmarłego Profesora, a także wszystkich innych osób, które zechcą nadesłać swoje prace i w ten sposób złożyć hołd byłemu Rektorowi AGH. Redaktorzy mają nadzieję, że numer specjalny będzie stanowił podsumowanie obecnego stanu wiedzy w dziedzinie badań spektroskopowych w chemii materiałowej.

Jednym z redaktorów wydania jest dr hab. inż. Magdalena Król, pracownik Katedry Chemii Krzemianów i Związków Wielkocząsteczkowych na Wydziale Inżynierii Materiałowej i Ceramiki. Wszyscy zainteresowani proszeni są o kontakt pod adresem e-mail: mkrol(at)agh.edu.pl.

Wszelkie wskazówki jak przygotować i przysłać manuskrypt znajdują się na stronie „Journal of Molecular Structure”. Ważne jest, aby wybrać właściwy typ artykułu w systemie składania zgłoszeń, tzn. „VSI: M. Handke Festschrift”.

Stopka