fot. Maciej Talar, KSAF AGH

„Grażyna” rywalizuje na torze wyścigowym w USA

Trwają zawody Formula SAE Michigan w Stanach Zjednoczonych. Z ponad setką zespołów z całego świata zmierzy się AGH Racing, a na starcie toru wyścigowego stanie bolid spalinowy „Grażyna”.

Przez ostatni rok technologia budowy pojazdu została radykalnie zmieniona i ulepszona, a wprowadzone zmiany technologiczne pozwolą uzyskać lepsze wyniki na torze wyścigowym. Miesiące intensywnych testów pozwoliły na dostrojenie parametrów technicznych bolidu oraz podsystemów składowych mających na celu poprawienie osiągów samochodu. Mimo że bolid bazuje na sprawdzonych w ostatnich latach technologiach, to w tym sezonie wzbogacił się o nowy silnik, nowy układ dolotowy oraz całkowicie nowe elementy zawieszenia. Modyfikacji podległy również układ napędowy i układ chłodzenia. Zainstalowano dodatkowe czujniki pomiarowe pozwalające na stałe monitorowanie stanu bolidu. Podczas konstrukcji tego typu samochodów bardzo istotne jest zmniejszenie masy pojazdu, więc w bolidzie stworzono nowy, lżejszy pojemnik na akumulator, a także niektóre elementy pakietu aerodynamicznego.

Zawody FSAE Michigan 2019 potrwają do 11 maja. Odbywają się na torze Michigan International Speedway znanym przede wszystkim z organizowanej cyklicznie serii spektakularnych wyścigów NASCAR. Zmagania zespołów ocenia jury, w skład którego wchodzą sędziowie Formuły 1 oraz pracownicy czołowych firm branży automotive. Na finalną ocenę projektu składają się konkurencje dynamiczne oraz statyczne. Do tych pierwszych zaliczane są:

• Business Plan Presentation – prezentacja biznesowa,
  • Cost Report  – przedstawienie kosztów budowy auta,
  • Engineering Design – prezentacja techniczna bolidu.

Na konkurencje dynamiczne składają się z kolei:

• Acceleration – test przyspieszenia na dystansie 75 metrów,
  • Skidpad – jazda na czas po torze w kształcie „ósemki”,
  • Autocross – pokonanie na czas jednego okrążenia toru,
  • Endurance – wyścig główny,
  • Efficiency – ocena wydajność pojazdu.

Każda konkurencja oceniania jest osobno, a łącznie do zdobycia jest maksymalnie 1000 punktów.

Akademię Górniczo-Hutniczą na zawodach FSAE Michigan 2019 reprezentuje 18 osób. Wraz z nimi do USA poleciał opiekun naukowy zespołu dr inż. Daniel Prusak z Katedry Robotyki i Mechatroniki na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Robotyki. Wyjazd AGH Racing na zawody w USA finansowany jest z funduszy unijnych w ramach projektu pozakonkursowego Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod nazwą Najlepsi z Najlepszych! 3.0.

Przypomnijmy, że AGH Racing startuje w Formula SAE Michigan po raz drugi w swojej historii. W zeszłym roku zespół osiągnął podczas zawodów duży sukces, zajmując 9. miejsce w klasyfikacji generalnej wśród 118 rywalizujących zespołów z całego świata.