fot. archiwum AGH Racing

AGH Racing w pierwszej 10 najlepszych zespołów na zawodach Formuły Student Michigan

Zespół AGH Racing zajął 9 miejsce w klasyfikacji generalnej w jednych z najbardziej prestiżowych zawodów serii Formuły Student na świecie FS Michigan 2018. Sukces jest tym większy, że bolid studentów AGH zostawił w tyle ponad 100 startujących zespołów.

Reprezentujący AGH studenci wylecieli do Stanów Zjednoczonych na początku maja, na kilka dni przed zawodami, aby odebrać czekającą na nich na miejscu przesyłkę z samochodem. Ostrożne rozpakowywanie oraz proces składania elementów „Grażyny” w jedną całość pochłonął sporo czasu, ale wszystko przebiegło sprawnie i bez zbędnych komplikacji. Przed rozpoczęciem zawodów nasi studenci zdążyli jeszcze sprawdzić bolid w warunkach atmosferycznych panujących w USA.

Zawody na torze Michigan International Speedway rozpoczęły się 9 maja br. Zespół AGH Racing bezbłędnie przeszedł kontrolę techniczną pojazdu, dzięki czemu mógł podejść do konkurencji statycznych, które miały się odbywać kolejnego dnia. Zmagania zakończyły się dużym sukcesem – zespół znalazł się w gronie czterech najlepszych drużyn spośród całej stawki w konkurencji Buisness Presentation. Ponadto pomyślnie ukończył Cost Report oraz Design Event oceniane przez doświadczone grono sędziowskie. W dobrych humorach i z ogromnymi nadziejami na sukces studenci AGH czekali na konkurencje dynamiczne zaplanowane na trzeci dzień zawodów. Ze spokojem i w pełnym skupieniu podeszli do rywalizacji w Skid-Padzie, Acceleration oraz Autocrossie, zdając sobie sprawę, że koncentracja jest niezbędna, by zmierzyć się z silną konkurencją. Takie podejście opłaciło się – w Skid-Padzie AGH Racing zajął 6. miejsce, natomiast w Acceleration i Autocrossie odpowiednio 25. i 30. Nasza drużyna w bojowym nastroju podeszła do najbardziej wymagającej i jednocześnie najlepiej punktowanej konkurencji – Endurance. Wyścig składający się z 22 okrążeń miał odbyć się ostatniego dnia zawodów i stanowił zwieńczenie całej stojącej na bardzo wysokim poziomie rywalizacji. W Endurance –najważniejszej składowej punktacji – zespół zajął znakomite 5. miejsce. Całościowo, w punktacji generalnej, wyniki AGH Racing z poszczególnych etapów przełożyły się na wysokie 9. miejsce na 118 startujących zespołów.

Sukces AGH Racing nie byłby możliwy bez wsparcia Koła Naukowego Integra działającego przy Wydziale Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej. najbardziej prestiżowe w skali świata zawody. Wyjazd na prestiżowe zawody Formuły Student FS Michigan 2018 odbył się dzięki wsparciu finansowemu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach projektu Najlepsi z Najlepszych! 2.0.

Sezon Formuła Student 2018 dopiero się rozpoczyna. Po krótkim odpoczynku, zmotywowani dobrym wynikiem w pierwszym starcie tego roku zespół AGH Racing rozpocznie prace i intensywne przygotowania do kolejnych zawodów, tym razem w Europie.