UMWM przekazał ponad 70 mln zł na nowe projekty AGH

7 listopada b.r. w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie podpisana została umowa na dofinansowanie największej inwestycji w historii AGH: Centrum Energetyki. Tego dnia podpisana została także druga umowa dotycząca przekazania środków na rozwój ACK CYFRONET AGH.

W uroczystości podpisania pierwszej z umów udział wzięli Rektor AGH prof. Tadeusz Słomka, Marszałek Województwa Małopolskiego Marek Sowa, Członek Zarządu Województwa Małopolskiego Stanisław Sorys Urząd Marszałkowski przekazał Akademii Górniczo-Hutniczej dofinansowanie w wysokości 62,2 mln zł. Środki pochodzić będą z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego.

Całe przedsięwzięcie kosztować będzie 189,8 mln zł - 57 mln zł pochodzi ze środków własnych uczelni, w tym 45 mln zł wynosić będzie kredyt bankowy na realizację projektu, zaś pozostała kwota (pozyskana z kilku źródeł) przeznaczona zostanie na wyposażenie specjalistycznych laboratoriów. Centrum Energetyki AGH złożone będzie z dwóch połączonych ze sobą budynków zlokalizowanych przy ul. Czarnowiejskiej. Powierzchnia użytkowa Centrum to ok. 15 tys. m. kw. Budowa rozpocznie się najpóźniej w marcu 2013 roku, zaś rozpoczęcie funkcjonowania Centrum Energetyki AGH planowane jest w pierwszej połowie 2015 roku. W kompleksie zlokalizowanych zostanie kilkadziesiąt specjalistycznych, nowoczesnych laboratoriów, służących zarówno badaniom komercyjnym, jak i rozwijaniu badań podstawowych
w dziedzinie szeroko rozumianej energetyki. Jednym z istotnych elementów CE AGH będą badania w zakresie tzw. czystych technologii węglowych, prowadzone i koordynowane przez Akademię w ramach europejskiego Węzła Wiedzy i Innowacji (KIC InnoEnergy). CE służyć ma również kształceniu młodej kadry naukowej w wielu gałęziach nowoczesnej energetyki i inżynierii materiałowej.

Drugą podpisaną 7 listopada umową było dofinansowanie dla Akademickiego Centrum Komputerowego CYFRONET AGH. Marszałek Województwa przekazał tej jednostce 8,3 mln zł na realizację nowej inwestycji: hali technologicznej zlokalizowanej za budynkiem głównym CYFRONETU przy ul. Nawojki. W budynku o powierzchni ok. 1900 m. kw. znajdą się serwery oraz zaplecze technologiczne m.in. dla rozbudowywanego, najpotężniejszego w Polsce superkomputera „Zeus". Cały projekt kosztować będzie 14,5 mln zł (pozostałe środki to wkład własny uczelni). Początek realizacji inwestycji planowany jest na I kwartał przyszłego roku, zaś jego zakończenie na czerwiec 2014 roku.