09.11.2021

Startuje budowa Studenckiego Centrum Konstrukcyjnego AGH


Grafika z powielonym tytułem artykułu.

Grafika prezentująca wizualizację przyszłego budynku. Z prawej strony prosta bryła budynku z szarą elewacją o strukturze siatki. Po boku budynku wspina się bluszcz. Przed budynkiem widać sylwetki młodych ludzi.

Nowy obiekt zostanie oddany do użytku na przełomie 2022 i 2023 r.

Maria Śizień - Kwestor AGH , Henryk Zioło - Kanclerz AGH oraz Maciej Sasak - Dyrektor Obszaru Wschodniego Mostostalu Warszawa podpisują umowę.

fot. Zbigniew Sulima

fot. Zbigniew Sulima

AGH oraz Mostostal Warszawa podpisały umowę na budowę Studenckiego Centrum Konstrukcyjnego (SCK). Nowy obiekt będzie miejscem realizacji innowacyjnych przedsięwzięć studentów od fazy projektowej do budowy prototypów. W nowym budynku studenci będą doskonalić dotychczasowe projekty typu łodzie i samoloty solarne, rakiety, łaziki czy pojazdy autonomiczne oraz kreować nowe.

– Obiekt powstaje z myślą o naszych prężnie działających Studenckich Kołach Naukowych. Pamiętajmy, że w AGH działa ponad 100 kół. Każde z nich potrzebuje przestrzeni do twórczego działania. W Centrum Konstrukcyjnym studenci będą mogli rozwijać projekty w interdyscyplinarnych zespołach i w praktyce sprawdzać wiedzę nabytą w trakcie studiów – mówi prof. Jerzy Lis, Rektor AGH.

– Jest dla nas bardzo ważne, aby kolejne projekty studenckie powstawały w komfortowych warunkach, w miejscu, które będzie doskonale wyposażone, w którym studenci będą mogli pod jednym dachem swoje pomysły weryfikować i konsultować. Studenckie Centrum Konstrukcyjne ma służyć ulepszaniu dotychczasowych projektów, ale także liczymy, że w tym miejscu zrodzą się nowe, przełomowe konstrukcje z obszaru np. inżynierii kosmicznej – podkreśla prof. Rafał Dańko, Prorektor ds. Studenckich AGH.

– Akademia Górniczo-Hutnicza to nasz wieloletni partner, co potwierdza kolejny podpisany kontrakt. Przed nami budowa ważnego obiektu z punktu widzenia studentów, gdyż to tutaj będą mogli rozwijać zdobyte podczas zajęć umiejętności. Podobnie jak w przypadku poprzednich inwestycji realizowanych dla AGH, w tym obecnie budowanej Hali Sportowej, deklarujemy pełne zaangażowanie i najwyższą jakość prac – mówi Maciej Sasak, Dyrektor Obszaru Wschodniego Mostostalu Warszawa.

Projekt zakłada podział na sekcję projektową i konstrukcyjną, które zostaną rozmieszczone na dwóch kondygnacjach budynku. Powierzchnia użytkowa wyniesie 1322 m2. Sekcja projektowa przeznaczona będzie dla kół naukowych z całej uczelni. Studenci będą mogli pracować merytorycznie nad prowadzonymi przez siebie projektami. Druga sekcja o charakterze konstrukcyjnym wyposażona będzie w niezbędny sprzęt pozwalający na realizację projektów w formie twórczej, a więc z użyciem tokarek, frezarek, spawarek czy drukarek.

SCK zlokalizowane będzie w Miasteczku Studenckim, w bliskim sąsiedztwie Klubu STUDIO i Klubu Kotłownia. Umożliwi to pracę w nim o dowolnej porze. Wartość kontraktu to blisko 14 milionów zł. Nowy obiekt zostanie oddany do użytku na przełomie 2022 i 2023 r.