Przejdź do treści Przejdź do stopki
Aktualności

Aktualności

„Genialny wynalazca i obietnica bez pokrycia” – felieton

Poniższy felieton autorstwa prof. Ryszarda Tadeusiewicza została opublikowany w Gazecie Krakowskiej 27.03.2019 r. 

Nikola Tesla był geniuszem. Jego odkrycia i wynalazki posunęły cywilizację bardziej, niż dokonania jakiegokolwiek innego twórcy przed nim i po nim. A jednak pod koniec życia zdziwaczał, strwonił cały swój majątek i umarł w biedzie.

Co gorsza – składał obietnice bez pokrycia, czym naraził na szwank swoje dobre imię.
Walcząc zaciekle o uznanie jego praw jako wynalazcy radia (pisałem o tym w felietonie) starał się zdobyć środki na nie kończące się procesy. Posunął się przy tym do oszustwa, ogłaszając (11.07.1934), że wynalazł „promień śmierci”. W artykule publikowanym w „New York Times” napisał, że ten „promień śmierci” jest w stanie strącić nawet 10 tysięcy wrogich samolotów w odległości 250 mil lub zabić na odległość milion żołnierzy.

Gdyby to napisał ktokolwiek inny – to natychmiast zainteresowali by się nim psychiatrzy. Skoro jednak ogłosił to człowiek, który miał na koncie liczne i naprawdę genialne wynalazki – zainteresowała się armia USA i FBI. Ponieważ jednak nie przedstawił żadnych konkretów – nikt nie chciał od niego kupić tego „kota w worku”. A Tesla popadał w coraz gorszą biedę. Zrealizował tylko jedną „transakcję”: Gdy musiał się wyprowadzić z Governor Clinton Hotel, gdzie mieszkał dość długo nie płacąc rachunku, zamiast zapłaty przekazał właścicielowi hotelu pudełko, w którym rzekomo miał kryć się „promień śmierci” Oznajmił, że wynalazek w pudełku jest wart 10 tys. dolarów (w latach 30. to była ogromna suma!), ale otwarcie pudełka może być niebezpieczne. Hotelarz przechował rzekomy skarb, ale nie ośmielił się go otworzyć.

Po śmierci Tesli pudełko przejęli ajenci FBI i przekazali do MIT – najlepszej uczelni technicznej na świecie. Tam z największą ostrożnością pudełko zostało otwarte. Wewnątrz był bezwartościowy złom elektryczny...

Wykaz wszystkich publikacji popularnonaukowych prof. Tadeusiewicza wraz z odnośnikami do ich pełnych wersji

Stopka