Przejdź do treści Przejdź do stopki
Aktualności

XV Europejski Kongres Gospodarczy z udziałem AGH

Na zdjęciu uczestnicy jednej z sesji siedzą na fotelach i rozmawiają. Za ich plecami ścianki z nazwą i logotypem kongresu.

fot. Maciej Talar, KSAF AGH

XV Europejski Kongres Gospodarczy z udziałem AGH

Niemal 170 debat i 11 tysięcy uczestników – to krótkie podsumowanie Europejskiego Kongresu Gospodarczego, który odbył się w Katowicach w dniach 24–26 kwietnia 2023 r. AGH – jako partner instytucjonalny – uczestniczyła w wydarzeniu. Stanowisko wystawiennicze uczelni odwiedziły setki osób zainteresowanych nowoczesnymi technologiami, a nasi naukowcy brali udział w sesjach.

Uczestnicy EEC mogli poznać łazika marsjańskiego Kalmana, z którym przyjechało AGH Space Systems. O możliwościach badań rzeczywistości wirtualnej oraz społeczno-kulturowym potencjale technologii Virtual Reality i Augmented Reality opowiadali pracownicy i studenci związani z Laboratorium Eduvrlab z Wydziału Humanistycznego. Na stoisku AGH powstał nawet VRowy portal do wirtualnych rzeczywistości, w których można kształtować realne kompetencje.

Materiały filmowe

Nagrania zrealizowane we współpracy z Dziennikiem Gazetą Prawną.

Jaki jest wpływ edukacji na biznes i przemysł? – prof. Jerzy Lis

Co jest kluczem do sukcesu w biznesie? – dr inż. Krzysztof Pawiński

Dlaczego badamy kosmos? – prof. Tadeusz Uhl

Czy sztuczna inteligencja jest już doskonała? – prof. Joanna Jaworek-Korjakowska

Czy energetyka jądrowa jest bezpieczna? – dr inż. Paweł Gajda

W jaki sposób uczelnie techniczne wspierają cyberbezpieczeństwo? – Izabela Albrycht

Dlaczego nauka i biznes muszą współpracować? – prof. Paweł Pichniarczyk

Co niesie za sobą rewolucja sztucznej inteligencji? – Jarosław Królewski

Dlaczego kosmos powinien interesować współczesnego człowieka? – dr inż. Sławosz Uznański

Czy projekt budowy elektrowni jądrowej jest skomplikowany? – dr Łukasz Młynarkiewicz

Retransmisje sesji, w których uczestniczyli przedstawiciele AGH (dostępne dla zarejestrowanych uczestników EEC)

Edukacja dla przyszłości
Tematyka: System edukacji w Polsce a wyzwania współczesności – próba diagnozy. Pauperyzacja zawodu, motywacje nauczycieli, potrzeby kadrowe. Finansowanie oświaty – stały obszar konfliktu. Autonomia szkoły czy centralny nadzór? Podmiotowość ucznia, rola rodziców; organizacje społeczne jako otoczenie systemu edukacji. Sztywna podstawa programowa, encyklopedyzm, kult testowania a kształtowanie kreatywności, samodzielności i umiejętności krytycznego myślenia. Lęk i stres czy ciekawość i aktywność – jak uczyć zdrowo? System pomocy psychologiczno-pedagogicznej i funkcje wychowawcze szkoły.

Sztuczna inteligencja
Tematyka: AI jako jedna z najbardziej ekspansywnych technologii zmieniających gospodarkę i życie społeczne. Jak sztuczna inteligencja wpływać będzie na gospodarkę i nasze codzienne życie – na jakie wyzwania powinniśmy się przygotować w związku z szybkim jej rozwojem (infrastruktura, komunikacja, transport, produkcja, praca, psychologia itp.)? Współpraca człowieka z inteligentną maszyną – konieczne kompetencje. Obawy i lęki związane z autonomią sztucznej inteligencji.

Cyberzagrożenia i cyberbezpieczeństwo
Tematyka: Rosnący poziom cyberagresji i cyberprzestępczości. Przyczyny, skala zjawiska, przewidywania. Podatność systemów jako efekt rosnących zależności i wszechobecnych sieciowych rozwiązań teleinformatycznych. Koszty ataków na infrastrukturę cyfrową i zasoby danych dla gospodarki i administracji. Specjalizacja cyberprzestępczości, nowe metody i modele działania; zróżnicowany charakter i cele ataków. Bezpieczeństwo środowisk IT – dobre praktyki w procesach tworzenia i wykorzystywania rozwiązań informatycznych; potrzebne kompetencje, wyzwania i szanse dla edukacji. Skąd brać specjalistów od cyberbezpieczeństwa? Potrzeby rynku pracy a dostępność wykwalifikowanej kadry. Efektywna profilaktyka, sprawne usuwanie i łagodzenie skutków.

Przemysł kosmiczny
Tematyka: Polskie specjalności i nisze w ramach przemysłu kosmicznego. Potencjał, dokonania i doświadczenia polskich firm. Współpraca, jej perspektywy i modele warte zastosowania na polskim i europejskim gruncie. Produkcja kosmiczna z myślą o zastosowaniach w innych branżach – dywersyfikacja działalności firm. Technologie kosmiczne użyteczne dla gospodarki; przemysł kosmiczny w służbie bezpieczeństwa i obronności. Misje kosmiczne z zaangażowaniem polskich firm i ich sprzętu.

Kształcenie dla przemysłu kosmicznego w Polsce
Tematyka: Specjalności inżynierskie poszukiwane przez branżę kosmiczną. Kierunki związane z inżynierią kosmiczną na polskich uczelniach. Kiedy doczekamy się polskiego astronauty? Współpraca firm kosmicznych z uczelniami. Czego uczą nas przykłady z innych krajów? Na jakich uczelniach poza Polską najbardziej opłaca się kształcić kadry dla branży kosmicznej?

SMR, czyli atom na miarę
Tematyka: Energetyka atomowa – mniejsze projekty, nowe technologie. SMR jako alternatywa dla wielkoskalowej energetyki jądrowej. Inwestorzy, projekty, lokalizacje, szanse realizacji, przewidywany wpływ na rynek energii. Dostępność technologii. Docelowa rola w systemie i na rynku energii. Firmy przemysłowe jako inwestorzy w SMR – ich motywacje, plany, nakłady, terminy.

Local content w energetyce

Tematyka: Planowane inwestycje w energetyce wytwórczej: elektrownie jądrowe, offshore. Skala projektów, inwestorzy, nakłady, technologie. Szanse na polski wkład w duże inwestycje w krajowej energetyce. Potencjał polskiego przemysłu, nauki, rynku pracy. Doświadczenia w produkcji dla sektora morskiej energetyki wiatrowej. Regulacje prawne mające zapewnić satysfakcjonujący poziom local content – czy to zadziała? Co na to inwestorzy? Inwestycje w energetyce – napływ know-how, transfer technologii, bodziec dla sektora badawczo-rozwojowego.

Stopka