Przejdź do treści Przejdź do stopki
Aktualności

Młodzi programiści z AGH poprawią efektywność transportu publicznego w Rybniku

Grafika dekoracyjna.

źródło: pfrdlamiast.pl/klimaton.html#zespol

Młodzi programiści z AGH poprawią efektywność transportu publicznego w Rybniku

Zespół młodych programistów, w skład którego weszli studenci oraz doktorant AGH, zdobył nagrodę w hackathonie „Klimaton dla Miast” organizowanym przez Polski Fundusz Rozwoju wraz z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej. Reprezentanci Akademii opracowali najciekawsze rozwiązanie poprawiające efektywności transportu publicznego w mieście Rybnik.

Zespół z AGH stworzył aplikację bazującą na ponad 330 tys. danych, np. wykorzystanie biletów okresowych i jednorazowych, rozkłady jazdy. To pozwoliło przeanalizować obciążenie poszczególnych przystanków oraz linii autobusowych. Docelowo oprogramowanie ma pozwolić zoptymalizować cały system komunikacji miejskiej w Rybniku.

W skład zespołu z AGH weszli studenci: Alicja Niewiadomska, Mateusz Praski, Filip Major (Wydział Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji) i Jan Kostecki (Wydział Inżynierii Mechanicznej i Robotyki), a także doktorant z Wydziału Energetyki i Paliw, opiekun Koła Naukowego Eko-Energia – Maciej Żołądek.

„Klimaton dla Miast” odbył się w dniach 3-5 grudnia 2021 r. w formule hybrydowej. 30 zespołów nie tylko zmierzyło się z konkursowymi wyzwaniami, ale także konsultowało swoje pomysły z mentorami i samorządowcami, uczestniczyło w warsztatach oraz zgłębiało wiedzę z zakresu wybranych wyzwań klimatycznych.

Jury wyłoniło cztery rozwiązania, które najlepiej odpowiadały na wyzwania klimatyczne polskich miast: Gniezna, Rybnika, Rzeszowa i Wrocławia. Zwycięskie zespoły otrzymały po 30 tys. zł nagrody oraz możliwość przetestowania i wdrożenia swojego rozwiązania w wybranym samorządzie.

Stopka