Przejdź do treści Przejdź do stopki
Aktualności

Młodzi konstruktorzy z AGH nagrodzeni w konkursie KOKOS

Młodzi konstruktorzy z AGH nagrodzeni w konkursie KOKOS

Pięć projektów, których autorami bądź współautorami są studenci AGH, zdobyło uznanie jury i znalazło się na podium w finale tegorocznego KOnkursu KOnstrukcji Studenckich KOKOS.

Najwyżej oceniony został autonomiczny łazik planetarny Kalman skonstruowany przez AGH Space Systems, który w kategorii smart robots zajął pierwsze miejsce.

Kalman to drugi łazik planetarny zbudowany przez AGH Space Systems. Platforma ta to udoskonalona wersja poprzednika (Phobos), w której poprawiono rozwiązania pierwszej konstrukcji oraz wprowadzono zupełnie nowe technologie. Rezultatem jest zwinny, czterokołowy pojazd o przeznaczeniu badawczym. Wyposażony został w systemy wizyjne, umożliwiające zdalne sterowanie oraz dokumentowanie terenu. Zamontowano na nim manipulator, pozwalający na przenoszenie przedmiotów, obsługę paneli operatorskich i wykonywanie innych podobnych czynności. Platforma posiada również tryb jazdy autonomicznej, w którym samodzielnie nawiguje do wskazanych współrzędnych bez konieczności uprzedniego poznania terenu. W ubiegłym roku Kalman zajął pierwsze miejsce w międzynarodowych zawodach łazików marsjańskich Indian Rover Challenge, pokonując 20 podobnych konstrukcji z całego świata.

Drugie miejsce w tej samej kategorii zajął robot humanoidalny NEO, skonstruowany przez międzyuczelniany zespół, który tworzą: Filip Tomczyk z Akademii Górniczo-Hutniczej, Kamil Kaliński z Politechniki Warszawskiej oraz Tomasz Płóciennik z Politechniki Wrocławskiej. Robot wyposażony jest w wiele przydatnych, rzadko spotykanych w tego typu konstrukcjach, funkcji. Może być pomocny w codziennym życiu człowieka, a także w dydaktyce – podczas zajęć z uczniami i studentami.

W kategorii ecology wyróżniono dwa projekty z AGH: turbinę wiatrową z dyfuzorem o zmiennej średnicy zaprojektowaną przez Koło Naukowe Eko-Energia (II miejsce) oraz ławkę fotowoltaiczną autorstwa Koła Naukowego Nova Energia (III miejsce).

Energia wiatrowa jest powszechnie uważana jako niestabilne źródło energii. Kolejny problem stanowi fakt, że turbiny wiatrowe działają tylko w ściśle określonych parametrach wiatru. Projekt turbiny z dyfuzorem o zmiennej średnicy wychodzi naprzeciw tym utrudnieniom. Konstrukcja ma potencjał dla zastosowań w warunkach niesprzyjających klasycznym turbinom o dużej mocy i stanowi dla nich alternatywę.

Projekt ławki fotowoltaicznej propaguje nowoczesne, ekologiczne, wkomponowane w otoczenie rozwiązania w zakresie pozyskiwania i wykorzystania energii. Ławka, zainstalowana na kampusie AGH w listopadzie 2020 r., wyposażona jest w dwa panele fotowoltaiczne, które zasilają ładowarkę indukcyjną, panel dotykowy oraz trzy gniazda ładowania.

Skonstruowana przez studenta Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Robotyk Artura Lenarta frezarka sterowana numerycznie uplasowała się na drugiej pozycji w kategorii joker. Maszyna jest zdolna do obrabiania zarówno materiałów drewnianych i drewnopochodnych, jak i tworzyw sztucznych oraz aluminium. Jej pole robocze ma wymiary 230 × 270 × 80 mm. Frezarka pozwala na rozpoczęcie pracy bez dodatkowych przygotowań i zapewnia dokładność wymiarową wycinanych elementów na poziomie 0.05-0.1 mm (zależnie od obrabianego materiału).

Autorzy najlepszych konstrukcji otrzymali nagrody finansowe: 3000 zł za pierwsze miejsce, 1000 zł – za drugie oraz 500 zł – za trzecie. KOKOS to ogólnopolski projekt realizowany przez Niezależne Zrzeszenie Studentów, którego celem jest wyłonienie najbardziej utalentowanych konstruktorów spośród studentów uczelni technicznych. Organizatorom zależy, aby projekty młodych inżynierów zostały zauważone i docenione przez świat biznesu oraz otrzymały wsparcie merytoryczne i finansowe. Uczestnictwo w konkursie może przyczynić się do komercjalizacji projektów. KOKOS odbył się po raz siódmy.

Pozostali zwycięzcy (I pozycje) to:

  • kategoria vehicle – bolid wyścigowy eWarta (PUT Motorsport z Politechniki Poznańskiej),
  • kategoria ecology – prototyp przydomowej turbiny wiatrowej GUST Project (Studenckie Koło Naukowe Energetyków z Politechniki Łódzkiej),
  • kategoria life upgrade – projekt bionicznej protezy górnej kończyny człowieka AlterArm (Jawornicka Dynamics z Politechniki Poznańskiej),
  • kategoria joker – łódź podwodna OKOŃ V2 (Okoń Team z Politechniki Warszawskiej),
  • kategoria railway – projekt dworca kolejowego w starej kopalni złota w Złotym Stoku ROSTANICE (Martyna Majer i Milena Szymczak z Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej oraz Magdalena Golina, Mateusz Otto i Agnieszka Strap z Wydziału Budownictwa Lądowego Politechniki Wrocławskiej).

Stopka