Przejdź do treści Przejdź do stopki
Aktualności

Międzynarodowe Zawody Robotów Marsjańskich po raz pierwszy w Krakowie

Na zdjęciu trzy pamiątkowe statuetki zawodów (złota, srebrna i brązowa) sfotografowane na tle "marsjańskiej" powierzchni.

fot. źródło facebook.com/europeanroverchallenge/

Międzynarodowe Zawody Robotów Marsjańskich po raz pierwszy w Krakowie

Dziesiąta, jubileuszowa edycja zawodów European Rover Challenge odbędzie się w Krakowie w dniach 6–8 września 2024 r. Gospodarzem Międzynarodowych Zawodów Robotów Marsjańskich będzie AGH. Organizatorem i pomysłodawcą zawodów jest Europejska Fundacja Kosmiczna.

Czym jest ERC?

ERC to prestiżowe, międzynarodowe wydarzenie kosmiczno-robotyczne, odbywające się w Polsce już od 10 lat. To połączenie uznanych zawodów robotów marsjańskich z udziałem najlepszych drużyn akademickich z całego świata, konferencji branżowej oraz strefy pokazów naukowo-technologicznych.

Konkurencje w zawodach ERC wiernie odwzorowują wyzwania z jakimi mierzą się łaziki znajdujące się obecnie na Marsie i Księżycu. European Rover Challenge, nazywane także „Zawodami Łazików Marsjańskich”, daje zespołom studenckim szansę na zaprezentowanie swoich umiejętności i kreatywności nie tylko przed szeroką widownią, lecz również przed przedstawicielami światowych agencji kosmicznych (takich jak NASA, ESA, EUSPA, DLR, CNES czy POLSA) i branżowymi ekspertami, którzy na zaproszenie organizatorów odwiedzają wydarzenie i dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem.

Od 2014 r. odbyło się już dziewięć edycji wydarzenia, które śledziło na miejscu i w sieci ponad milion osób. ERC odwiedzane jest przez dziesiątki tysięcy pasjonatów kosmosu i technologii, profesjonalistów sektora kosmicznego i rodziny z dziećmi. Dzięki internetowej transmisji wydarzenie śledzi również widownia za granicą.

Budujemy Marsa na Ziemi

Zawody ERC rozgrywane są na specjalnym torze marsjańskim. Jest to unikalna, zaprojektowana przez geologów planetarnych z Polskiej Akademii Nauk, instalacja inspirowana wybranym fragmentem Czerwonej Planety. Aktywne wulkany, kratery uderzeniowe, kanały lawowe, ślady aktywności wody – to tylko niektóre z możliwych elementów toru. Marsyard przyciąga uwagę naukowców z całego świata ze względu na wierne odwzorowanie marsjańskich procesów geologicznych.

Na naszym Marsyardzie odwzorowujemy procesy, które kształtują krajobraz Marsa: tworzymy złożoną geologiczną łamigłówkę składającą się z licznych kraterów uderzeniowych, wydm, suchych dolin rzecznych i różnych form wulkanicznych, którą niewiele osób potrafi rozwiązać. Aby jeszcze bardziej skomplikować sytuację, nasz Marsyard co roku jest inny i reprezentuje odmienny region Czerwonej Planety – wyjaśnia dr Anna Łosiak, ERC Chief Science Officer, Instytut Nauk Geologicznych PAN.

Na czym polegają zawody?

Głównym zadaniem w ERC jest zaprojektowanie i zbudowanie łazika marsjańskiego, który z największą precyzją wykona konkurencje zawodów, inspirowane prawdziwymi misjami kosmicznymi NASA i ESA. Studenci najlepszych technicznych uczelni na świecie tworzą drużyny, w których projektują unikatowe konstrukcje łazików marsjańskich. Po kilku miesiącach ciężkiej pracy, ich dokumentacje są oceniane przez uznanych specjalistów z firm i organizacji sektora kosmicznego. Następnie finaliści zawodów prezentują możliwości swojego robota na specjalnym marsjańskim torze (tzw. Marsyard) w kilku konkurencjach opartych na prawdziwych misjach agencji kosmicznych, takich jak NASA czy ESA. Zapowiedź konkurencji 2024

Naszym głównym celem jest stworzenie interesujących i wymagających zadań dla zespołów i zapewnienie, aby ich realizacja odbywała się zgodnie ze standardowymi procesami zaczerpniętymi z branż R&D. Jesteśmy pewni, że tylko dzięki takiemu podejściu uczestnicy ERC będą gotowi do podjęcia wyzwań zawodowych w branży kosmicznej od razu po skończeniu studiów – tłumaczy Marcin Wygachiewicz, ERC Head of Jury, PSPA (Stowarzyszenie Polskich Profesjonalistów Sektora Kosmicznego, Polish Space Professionals Association).

Skład sędziowski ERC składa się z ekspertów z branży kosmicznej z takich organizacji jak m.in.: Stowarzyszenie Polskich Profesjonalistów Sektora Kosmicznego, Związek Pracodawców Sektora Kosmicznego, Polska Akademia Nauk, Mars Society Polska oraz międzynarodowych podmiotów komercyjnych.

Warto dodać, że w dwóch ostatnich edycjach zawodów pierwsze miejsce zajął zespół AGH Space Systems wraz z łazikiem Kalmanem.

ERC = ZAWODY + WYSTAWCY + KONFERENCJA

ERC to dużo więcej niż zawody! Podczas trzydniowego wydarzenia na odwiedzających czeka również Strefa Inspiracji, w której co roku spotykają się przedstawiciele komercyjnych firm sektora kosmicznego, środowiska akademickiego i naukowego (w tym: kół naukowych, studenckich stowarzyszeń, jednostek badawczych), fundacji STEM, ale również start-upów. Strefa Inspiracji to idealne miejsce dla poszukiwaczy nowinek technologicznych i pasjonatów astronomii, niezależnie od wieku i poziomu wiedzy. Ta tętniąca życiem przestrzeń obfituje w innowacje i atrakcje przygotowane przez kosmicznych wystawców.

To miejsce, w którym można dowiedzieć się więcej na tematy STEM/STEAM, podzielić się pomysłami i doświadczeniami, zainspirować się rozmowami z pasjonatami i specjalistami z branży kosmicznej, obudzić w sobie pasję do odkrywania świata, wyjść poza utarte schematy myślenia i tworzyć nowe projekty – dr Anna Karahan, ERC Conference & STEAM Coordinator.

Podczas ERC odbywa się również branżowa konferencja, podczas której czołowi eksperci sektora kosmicznego, astronauci i naukowcy rozmawiają o kosmosie i jego wpływie na naszą przeszłość, teraźniejszość i przyszłość. Trzy dni wydarzenia podzielone są pod kątem tematów wiodących, zachowując wysoką interdyscyplinarność i szeroki kontekst wystąpień i prelekcji. Program wydarzenia obejmuje debaty na temat przyszłości ludzkiego osadnictwa na Księżycu i Marsie, projektów i misji na Srebrnym Globie opracowywanych przez NASA i ESA w nadchodzących latach, a także ważnych tematów związanych ze zrównoważonym rozwojem i komercjalizacją.

Jakich gości specjalnych można spotkać na ERC?

Wśród gości specjalnych poprzednich edycji ERC spotkać można było m.in. Steve’a Jurczyka – byłego szefa NASA, Roberta Cabanę – wiceszefa NASA, Roberta Zubrina – założyciela The Mars Society, Harrisona Schmitta – astronautę NASA i członka legendarnej misji Apollo 17 czy Tima Peake’a – astronautę Europejskiej Agencji Kosmicznej, który podczas pobytu na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej przebiegł Maraton Londyński, a także Sławosza Uznańskiego, polskiego astronautę projektowego ESA.

ERC jest regularnie odwiedzane przez ekspertów z instytucji takich jak: NASA, Europejska Agencja Kosmiczna (ESA), Agencja Unii Europejskiej ds. Programu Kosmicznego (EUSPA), Niemieckie Centrum Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (DLR), Międzynarodowy Uniwersytet Kosmiczny (ISU) i Międzynarodowa Federacja Astronautyczna (IAF), a także podmiotów sektora kosmicznego takich jak: Thales Alenia Space, Airbus, GMV, SENER, CBK PAN, iSpace czy RedWire.

X edycja ERC w AGH

Tegoroczna edycja jubileuszowa Międzynarodowych Zawodów Robotów Marsjańskich odbędzie się na terenie kampusu AGH w Krakowie.

– Z dużą niecierpliwością czekamy na wrzesień. Będziemy gospodarzem wyjątkowych Międzynarodowych Zawodów Robotów Marsjańskich. Ogromnie nas cieszy fakt, że nasza infrastruktura, w tym Centrum Technologii Kosmicznych, zaplecze naukowe, badawcze pozwala przeprowadzić w AGH tak duże wydarzenie. Dla mieszkańców Krakowa, Małopolski, ale także całego regionu będzie to niecodzienna okazja, aby zobaczyć z bliska tak spektakularne konstrukcje jakimi są łaziki marsjańskie. Już teraz serdeczne zapraszamy na to wydarzenie. Jestem pewny, że to doskonała okazja także dla najmłodszego pokolenia, żeby złapać bakcyla eksploracji kosmosu – mówi Rektor AGH prof. Jerzy Lis.

O Europejskiej Fundacji Kosmicznej

Głównym organizatorem ERC jest Europejska Fundacja Kosmiczna – wielokrotnie nagradzana organizacja, wspierająca inicjatywy stawiające na pierwszym miejscu przyszłość nowego pokolenia, opartą na naukach STEAM i technologiach kosmicznych. Poza European Rover Challenge, zespół Fundacji zajmuje się prowadzeniem warsztatów i akcji edukacyjnych w polskich szkołach (np. Mars Colony Hackathon, „Skąd wiemy, że zmienia się klimat?”). W 2023 roku Fundacja, jako jedyny podmiot z Europy, znalazła się na liście zwycięzców prestiżowej nagrody Global E-STEM Award przyznawanej przez Pratt & Whitney oraz Północnoamerykańskie Stowarzyszenie Edukacji Ekologicznej (NAAEE).

Szczegółowe informacje dotyczące Międzynarodowych Zawodów Robotów Marsjańskich

Konferencja prasowa dotycząca X edycji zawodów ERC odbyła się 13 lutego br. w AGH. Fot. Patrycja Chęcińska, KSAF AGH

Zdjęcie z konferencji prasowej. Widoczne dwie osoby - Rektor JAGH Jerzy Lis i Łukasz Wilczyński - siedzą obok siebie, za stołem. Za nimi baner zawodów.

Stopka