Przejdź do treści Przejdź do stopki
Aktualności

AGH Space Systems zwycięzcą kosmicznej rywalizacji ERC 2022

Teren zawodów. Kalman, za nim grupa ok 30 osób z AGH Space Systems. Na szyjach mają zawieszone medale, dwie osoby w pierwszym rzędzie trzymają talon pieniężny, ktoś z tyłu unosi w górę statuetkę. Dwie osoby trzymają flagi w barwach AGH.

fot. Natalia Deyna, KSAF AGH

AGH Space Systems zwycięzcą kosmicznej rywalizacji ERC 2022

Zespół AGH Space Systems został zwycięzcą (w formule stacjonarnej) 8. Zawodów European Rover Challenge. W wielkim finale drużyna z AGH pokonała 18 zespołów z całego świata, a łazik Kalman zdeklasował konkurencję – miał aż 88 punktów przewagi nad drugim w klasyfikacji końcowej robotem. „To dla nas wielki sukces, ponieważ już od 2016 r. bierzemy udział w zawodach ERC, jednak nigdy wcześniej nie udało nam się ich wygrać” – mówią członkowie zespołu z AGH.

Rywalizacja

Pierwszego dnia zawodów Kalman wziął udział w trzech konkurencjach. Pierwszą była Science Task, polegająca na dokładnym zbadaniu terenu Mars Yard za pomocą kamer umieszczonych na pokładzie łazika. Po zakończeniu przejazdu i ustaleniu położenia charakterystycznych obiektów na mapie zespół AGH Space Systems przeanalizował zebrane podczas misji nagrania i zdjęcia oraz uzupełnił postawione wcześniej hipotezy na temat badanego terenu. Plan przeprowadzonych badań oraz ich efekty studenci zawarli w dokumencie o nazwie Science Report, który trafił do organizatorów i miał być następnie przez nich oceniony.

Kolejnym zadaniem było Navigation Task, w której Kalman wykorzystał umiejętność jazdy autonomicznej. Łazik samodzielnie pokonał cały marsjański teren, bez problemu docierając do wszystkich wyznaczonych przez sędziów punktów. Udało się także wykonać jedną z najtrudniejszych części tego zadania – powrót do punktu startowego.

Już po zachodzie Słońca nasz zespół podszedł do ostatniej zaplanowanej na ten dzień misji – Probing and Collection Task. W określonym przedziale czasowym Kalman dotarł do trzech wyznaczonych wcześniej miejsc i wbił w nie specjalne sondy zdjęte ze swojego pokładu. Łazik udał się także do trzech pozostałych punktów zaznaczonych na mapie, z których pobrał różne próbki gleby. Każdą z nich umieścił w specjalnym pojemniku, a dwie z nich zważył w swoim laboratorium. Dzięki nowym szczękom, umożliwiającym zarówno sondowanie, jak i zbieranie gleby podczas tej samej misji, robot bardzo efektywnie wykorzystał przeznaczone na nią 25 min. Co więcej, Kalman wykonał dużą część zadania autonomicznie, zapewniając zespołowi dodatkowe punkty.

Kolejnego dnia AGH Space Systems udał się na jedyną konkurencję niewymagającą obecności łazika, czyli Presentation Task. Reprezentanci koła – Adam Zagrajek i Błażej Fiderek, poprowadzili 20-minutową prezentację, w trakcie której opowiedzieli o działalności AGH Space Systems, zarządzaniu projektem łazika oraz wprowadzanych przez zespół iteracjach. Nie bali się wspomnieć o popełnionych błędach, ponieważ to właśnie na nich zespół uczy się najwięcej. Całej drużynie udało się odpowiedzieć na najbardziej szczegółowe, wymagające specjalistycznej wiedzy pytania jury.

Ostatnim zadaniem było Maintenance Task, które ze względu na warunki atmosferyczne zostało przeniesione do wnętrza budynku. Kalman, jako pierwszy ze wszystkich startujących łazików, musiał zmierzyć się z nowymi okolicznościami misji. Nie przeszkodziło mu to w świetnym wykonaniu zadania. Z pomocą operatorów, kinematyki odwrotnej oraz autonomicznego aktualizowania trójwymiarowej wizualizacji panelu robot bez problemu przestawił wszystkie przełączniki, zmierzył napięcie w gniazdku, podłączył wtyczkę typu ethernet oraz przyczepił magnes w wyznaczonym miejscu. Co więcej, wszystko to wykonał w czasie o 10 min. krótszym niż regulaminowy, zapewniając drużynie specjalne bonusy.

Zawody z serii Rover Challenge zawsze są podsumowaniem wielomiesięcznej pracy naszego zespołu. Przygotowania do nich są trudne, męczące i wymagają wielu nieprzespanych nocy. Członkowie naszego koła wkładają w swoje projekty całe serce, czego efekty mogliśmy zobaczyć podczas zawodów – powiedzieli członkowie AGH Space Systems – Nawet nie jesteśmy w stanie opisać, jaką radość i dumę odczuwamy!

O zawodach

European Rover Challenge to największy konkurs robotyki kosmicznej w Europie. Do konkursu zakwalifikowało się 19 najlepszych na świecie drużyn akademickich w formule stacjonarnej i 11 w formule zdalnej. Łaziki rywalizowały na stworzonym specjalnie sztucznym torze marsjańskim, którego powierzchnia inspirowana była fragmentem marsjańskich równin Utopia Planitia oraz Elysium Planitia. Przygotowane przez jurorów zadania odzwierciedlały wyzwania stawiane inżynierom prawdziwych misji marsjańskich.

Miejsca na podium w 8. ERC

formuła stacjonarna

  1. AGH Space Systems z Polski
  2. EPFL Xplore ze Szwajcarii
  3. ITU Rover Team z Turcji

formuła zdalna

  1. DJS Antariksh z Indii
  2. Mars Rover Manipal z Indii
  3. Project RED z Włoch

Współorganizatorami tegorocznej edycji ERC były Europejska Fundacja Kosmiczna, Politechnika Świętokrzyska oraz Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego. Rolę Miasta Gospodarza wydarzenia pełniło Miasto Kielce. Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem Europejskiej Agencji Kosmicznej, Międzynarodowej Federacji Astronautycznej oraz Związku Pracodawców Sektora Kosmicznego.

Stopka