Przejdź do treści Przejdź do stopki
Aktualności

Kosmiczny projekt zespołu AGH Space Systems wśród najlepszych

Grupowe zdjęcie kilkunastuosobowego zespołu AGH Space Systems razem ze Sławoszem Uznańskim. Osoby na zdjęciu są uśmiechnięte, stoją obok siebie na schodach, przed budynkiem. W dłoniach trzymają plansze z informacją o nagrodzie oraz konkursie.

fot. źródło: facebook.com/aghspace

Kosmiczny projekt zespołu AGH Space Systems wśród najlepszych

Opracowany przez studentów i studentki z Koła Naukowego AGH Space Systems projekt GraviTE został jednym z trzech najlepszych studenckich przedsięwzięć kosmicznych w konkursie Direction: Space. Ten sukces zapewni możliwość dalszego rozwoju projektu i szansę wysłania go na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Nagrody młodym badaczom wręczył dr Sławosz Uznański, polski astronauta projektowy Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) i pomysłodawca konkursu.

GraviTE (Gravity-free Tissue Engineering) ma na celu zbadanie zachowania komórek macierzystych osadzonych na polimerowych rusztowaniach w warunkach mikrograwitacji oraz porównanie wyników do mikrograwitacji symulowanej na Ziemi. Hodowla komórkowa będzie prowadzona w bioreaktorze odpowiedzialnym za utrzymywanie odpowiednich warunków, automatyczną wymianę płynów oraz zbieranie danych kontrolnych. Projekt przygotowała Sekcja Eksperymentów Balonowych i Rakietowych AGH Space Systems.

Wśród trzech najlepszych projektów konkursowych znalazły się także: HematopoiesISS realizowany przez studentów/studentki Śląskiego Uniwersytetu Medycznego i Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz L(aser) A(mplitude) S(timulated) P(lant) A(griculture) – LASPA z Politechniki Warszawskiej.

Konkurs Direction: Space to inicjatywa skierowana do studentów/studentek i doktorantów/doktorantek z polskich uczelni. Konkursowe zadanie polegało na przygotowaniu projektu badawczego, który mógłby zostać zrealizowany w warunkach mikrograwitacji na stacji kosmicznej. Najlepsze projekty zostały wyłonione przez jury złożone ze specjalistów sektora kosmicznego. Ocenie podlegały: rzetelność naukowa i techniczne przygotowanie eksperymentu, a także – niezwykle istotne w sektorze kosmicznym – organizacja zespołu i zarządzanie projektem.

Trzy najlepsze drużyny otrzymały dostęp do opieki mentorskiej, dofinansowanie w kwocie 26 000 zł na rozwój prototypu eksperymentu, a także możliwość rozwoju koncepcji projektu podczas wyjazdu studyjnego do Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych CERN, Europejskiego Centrum Badań i Technologii Kosmicznych ESA ESTEC i Europejskiego Centrum Astronautów ESA EAC.

Gala finałowa konkursu odbyła się 10 marca 2024 r. podczas Tygodnia Kosmicznego, w ramach obchodów Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024. Direction: Space jest organizowany przez Fundację Empiria i Wiedza oraz Fundację New Space, w partnerstwie z inicjatywą Europejskiej Agencji Kosmicznej Direction Earth/Space, Europejską Organizacją Badań Jądrowych CERN i studiem Science Now.

Stopka