Granty Rektora przyznane. Ponad 1,3 mln zł na projekty studenckich kół naukowych AGH

Zdjęcie przedstawia trzech uśmiechniętych studentów stojących obok dużego ekranu aparatury badawczej w laboratorium. Są zwróceni do siebie twarzami i rozmawiają. Na szafie obok znajduje się czerwone poszycie bolidu sportowego nad którym pracują.

fot. KSAF AGH

Komisja konkursowa wyłoniła projekty kół studenckich AGH, które otrzymają dofinansowanie z konkursu „Grant Rektora”, edycja 2022/2023.

Jedenastu wnioskom, spośród 92 złożonych, przyznano status strategicznych i tym samym najwyższe dofinansowanie (projekty strategiczne to takie, których efekty będą widoczne w długim horyzoncie czasowym, rokujące gwarantowany sukces naukowy/konstrukcyjny i tym samym stanowiące promocję uczelni). 76 projektów otrzymało status grantów podstawowych.

Wśród dofinansowanych projektów znalazły się oczywiście sztandarowe konstrukcje studenckie AGH, które będą udoskonalane: łódź solarna, łazik Kalman, rakieta kosmiczna, samolot solarny, motocykl elektryczny, kapsuła towarowa Hyperloop, bolidy wyścigowe. Jak co roku pojawiły się również zupełnie nowe, interdyscyplinarne projekty, np. zasilany energią słoneczną samochód elektryczny „Perła” czy turbina wiatrowa Halyna.

Wiele tematów złożonych wniosków związanych jest z kosmosem, IT, robotyką, nowymi technologiami i OZE, np.:

• szklarnia z podłożem odpadowym zasilana odnawialnymi źródłami energii (SKN Ekospirit),
  • opracowanie kapsuły badawczej do wynoszenia eksperymentów astrobiologicznych i testowanie w środowisku near space w stratosferze (SKN AstroBio),
  • opracowanie technologii wzmacniania szkieł cienkich do produkcji ekranów wyświetlaczy (SKN Ceramit),
  • Riksza H2 – platforma badawcza nieemisyjnego transportu elektrycznego zawierająca wodorowo-tlenowe ogniwo paliwowe (SKN FENEC),
  • konstrukcja urządzenia przetwarzającego tworzywo PET uzyskane z recyklingu butelek na filament do druku 3D (SKN Promat).

Część projektów dotyczy działań humanitarnych, wsparcia osób niepełnosprawnych, sektora medycznego, a także poprawy jakości życia człowieka czy pomocy dla zwierząt. Wśród nich można wymienić:

• opracowanie prototypu ultralekkiego drona do transportu krwi i produktów medycznych (AGH Drone Engineering),
  • zastosowanie bezzałogowych samolotów solarnych we wsparciu działań humanitarnych (AGH Solar Plane),
  • modyfikację urządzenia typu segway przeznaczonego dla osób niepełnosprawnych (SKN Creative),
  • ZAWRAT Zautomatyzowany Asystent Wspomagający Ratownicze Akcje Taterników (SKN Mechaników Górników),
  • algorytmy uczenia głębokiego do oceny jakości danych histopatologicznych (SKN Biometr),
  • stworzenie systemu nawigacji wewnątrz budynku wraz z określeniem dokładności lokalizacji użytkownika oraz wizualizacja danych w postaci aplikacji mobilnej (SKN Geodetów Dahlta),
  • projekt i budowę prototypu schronienia dla psa o podwyższonej izolacyjności akustycznej (SKN Akustyki Architektonicznej),
  • wpływ poprawnej i angażującej relacji między człowiekiem a psem na zdrowie fizyczne oraz psychiczne człowieka (SKN Biometr).

Wszystkie nasze koła prowadzą wspaniałe badania naukowe, tworzą śmiałe konstrukcje, chcą wymyślać i działać. To widać, gdy czyta się opisy projektów przed ich oceną. Mamy nadzieję, że dofinansowanie z konkursu Grant Rektora, infrastruktura uczelni oraz wsparcie merytoryczne i administracyjne, które otrzymują Koła, pozwolą na realizację marzeń i pasji, będą mieć wpływ na rozwój nauki i technologii w szerokim tego słowa znaczeniu.– mówi dr inż. Joanna Augustyn-Nadzieja, Pełnomocnik Rektora ds. Kół Naukowych Obszaru Czerwonego i członek komisji konkursowej – Nie boję się powiedzieć głośno, że mamy bardzo zdolnych studentów, śmiałych w swoich wizjach tworzenia rzeczy na miarę XXI wieku – dodaje.

Kompletne listy: