Przejdź do treści Przejdź do stopki
Aktualności

„Barka” AGH Solar Boat Team nagrodzona na zawodach łodzi autonomicznych

Na zdjęciu sześciu studentów - członków AGH Solar Boat. Ubrani w t-shirty i shorty, stoją obok siebie, obejmując się ramionami. Przed nimi autonomiczna łódź "Barka", za nimi ścianka z nazwą zawodów RoboBoat.

fot. źródło facebook.com/AGHSolarBoatTeam/

„Barka” AGH Solar Boat Team nagrodzona na zawodach łodzi autonomicznych

Stworzona przez AGH Solar Boat Team „Barka” została uznana za najlepszą konstrukcyjnie łódź autonomiczną na międzynarodowych zawodach w USA RoboBoat. Zespół otrzymał nagrodę finansową w wysokości 1000 $.

W zawodach RoboBoat biorą udział zespoły studenckie z całego świata, zajmujące się projektowaniem autonomicznych, zrobotyzowanych łodzi. Konstrukcje rywalizują następnie na pełnym wyzwań torze wodnym. Podczas zawodów drużyny muszą przystąpić do kilku konkurencji testujących funkcjonalności autonomicznych łodzi, m.in. przemieszczanie się po torze wodnym czy rozpoznawanie i omijanie przeszkód.

Kadłub „Barki” został zaprojektowany na podobieństwo katamaranu, składającego się z dwóch równoległych pływaków połączonych platformą. Taki układ zapewnia łodzi stabilność i pozwala osiągnąć dużą prędkość. Kadłub wykonany jest z włókien bazaltowych, co umożliwiło uzyskanie ekologicznej, lekkiej i bardzo wytrzymałej konstrukcji, w której ponadto został zastosowany system widzenia maszynowego oparty na sieciach neuronowych.

Podczas zawodów panowały bardzo trudne warunki pogodowe. Wzbudzane przez silny wiatr fale doprowadziły do całkowitego zatopienia łodzi kilku zespołów. Dzięki odpowiedniej konstrukcji kadłuba „Barka” nie miała żadnych problemów i jako jedna z pierwszych zakwalifikowała się do finału. 

Zawody RoboBoat 2023, które organizuje RoboNation – AUVSI Foundation, odbyły się w dniach 22–28 marca 2023 r. w Sarasocie na Florydzie w USA. Wzięło w nich udział ponad 20 zespołów z Egiptu, Indii, Indonezji, Izraela, Kanady, Puerto Rico, Turcji, USA oraz Polski, którą, oprócz AGH Solar Boat, reprezentowało także Koło Naukowe SimLE z Politechniki Gdańskiej.

fot. źródło facebook.com/AGHSolarBoatTeam/

Na zdjęciu unosząca się na wodzie łódź autonomiczna "Barka". Ma dwa równoległe pływaki w kolorze czarnym połączone platformą w kolorze białym, na której umieszczone jest okablowanie i czujniki. Na jednym z pływaków widoczny napis "Barka".

Stopka