Przejdź do treści Przejdź do stopki
Aktualności

„Barka” najlepszym studenckim projektem inżynieryjno-technicznym

Na zdjęciu unosząca się na wodzie łódź autonomiczna "Barka". Ma dwa równoległe pływaki w kolorze czarnym połączone platformą w kolorze białym, na której umieszczone jest okablowanie i czujniki. Na jednym z pływaków widoczny napis "Barka".

fot. źródło facebook.com/AGHSolarBoatTeam/

„Barka” najlepszym studenckim projektem inżynieryjno-technicznym

Pływająca, autonomiczna jednostka badawcza „Barka”, zaprojektowana i zbudowana przez AGH Solar Boat Team, to najlepsze studenckie przedsięwzięcie z zakresu nauk inżynieryjno-technicznych w kategorii projektowej StRuNa-Tech XIII edycji konkursu StRuNa.

„Barka” to katamaran, czyli łódź składająca się z dwóch pływaków połączonych ze sobą za pomocą specjalnie skonstruowanej platformy. Taki układ zapewnia konstrukcji stabilność oraz precyzję w poruszaniu się. Pływaki i pokład wykonane są z tkaniny bazaltowej, a połączone za pomocą profili aluminiowych.

Łódź ma około 1,5 metra długości i 1 metr szerokości. Jest autonomiczna, więc po akwenie może poruszać się sama, ale wyposażona jest również w tryb sterowania manualnego. W konstrukcji zastosowano system widzenia maszynowego oparty na sieciach neuronowych. Kamera w trybie stereo pobiera obrazy z dwóch obiektywów, co pozwala komputerowi podkładowemu ocenić odległość od bojek wyznaczających szlak żeglowny. Łódź jest w stanie „rozpoznać” bojki i ich kolory, pływając pomiędzy nimi sama wytycza szlak.

„Barka” jest ekologiczna, lekka i bardzo wytrzymała. Tego rodzaju łódź może być wykorzystywana np. w badaniach naukowych. Odpowiednio wyposażona może badać dno, pH wody, zanieczyszczenia wody czy powietrza.

W marcu tego roku została uznana za najlepszą konstrukcyjnie łódź autonomiczną na międzynarodowych zawodach w USA RoboBoat, a zespół AGH Solar Boat Team otrzymał nagrodę finansową.

Konkurs StRuNa (od: Studencki Ruch Naukowy) organizuje Fundacja „Fundusz Pomocy Studentom”. Inicjatywa skierowana jest do studentów i doktorantów polskich uczelni, którzy zespołowo realizowali projekty naukowe w ramach kół naukowych, redakcji mediów akademickich, stowarzyszeń akademickich, organów wykonawczych samorządu studentów lub doktorantów.

Do XIII edycji konkursu można było zgłosić przedsięwzięcia z okresu od 1 października 2022 r. do 30 września 2023 r. Nadesłano 207 zgłoszeń, a laureatów poznaliśmy 18 listopada 2023 r.

Kluczowy wpływ na ocenę projektów zgłoszonych do kategorii StRuNa-Tech miały: oryginalność pomysłu, profesjonalna realizacja i walor naukowy. Nie bez znaczenia były także sposób upowszechniania efektów projektu i zaangażowanie członków zespołu.

Dodajmy, że w konkursie wyróżnienia przyznano Kołu Nauk Osób Studiujących Socjologię AGH (w kategorii StRuNa-Media) oraz AGH Space Systems (w kategorii Koło Naukowe Roku).

Stopka