Przejdź do treści Przejdź do stopki
Aktualności

10-letnie drzewo ma nową lokalizację

Na zdjęciu przesadzane drzewo, umocowane do dźwigu i osadzane w docelowym miejscu (ujęcie z góry).

fot. KSAF AGH

10-letnie drzewo ma nową lokalizację

AGH przesadziła kolejne drzewo. Tym razem blisko 10-letni platan klonolistny został przeniesiony do Hali Sportowej, która zostanie oddana do użytku w tym roku.

Pora roku na przesadzanie tak dużego drzewa nie została wybrana przypadkowo. To właśnie zimą soki drzewa są uśpione, a tym samym szansa na pomyślne przyjęcie się drzewa w nowym miejscu jest największa – wyjaśnia Ewa Czekaj-Kamińska, architektka zieleni, Kierownik Działu Utrzymania Terenu.

Specjalna technika okopania całej bryły korzeniowej zapewnia ochronę systemu korzeniowego. Ponadto grubsze korzenie zostały przed przesadzeniem zabezpieczone odpowiednim preparatem. W nowym miejscu drzewo zostało obsypane m.in. humusem, bogatym w materię organiczną, którą tworzą głównie resztki roślinne.

Wysokość platana to blisko 10 metrów, a jego waga wraz z bryłą korzeniową to 10 ton. Samo przeniesienie drzewa w nowe miejsce trwało około 30 minut, natomiast prace przygotowawcze, w tym m.in. rozstawienie specjalistycznego dźwigu, prowadzone były od wczesnych godzin porannych.

Projekt wielofunkcyjnej Hali Sportowej, która powstała na terenie pomiędzy ulicami Buszka i Armii Krajowej, zakładał od początku, iż w jeden z narożników obiektu wkomponowane będzie drzewo. Zgodnie z koncepcją architektoniczną drzewo będzie miało możliwość swobodnego wzrostu w otwartej przestrzeni.

fot. KSAF AGH

Na zdjęciu fragment budynku oraz element dźwigu w raz z przesadanym drzewem.

Stopka