Wydarzenia w AGH

Biblioteka Główna AGH zaprasza na szkolenie dotyczące zarządzania danymi badawczymi, zarówno w kontekście wymogów instytucji prowadzących i finansujących badania naukowe, jak i dobrych praktyk przyjętych przez społeczności naukowe. Wydarzenie odbędzie się 4 marca 2024 r. w godz. 11.00–13.00 na platformie MS Teams.

Celem szkolenia jest przekazanie wiedzy na temat efektywnego zarządzania danymi, rozwinięcie kompetencji w zakresie przygotowywania i wdrażania planów zarządzania danymi zgodnie z wytycznymi Narodowego Centrum Nauki.

W trakcie spotkania poruszane będą następujące zagadnienia:

• dlaczego zarządzanie danymi badawczymi jest ważne,
  • jak udostępnić dane zgodnie z zasadami FAIR, czyli tak, aby były łatwe do znalezienia, dostępne, interoperacyjne i możliwe do ponownego wykorzystania,
  • podstawowe zagadnienia prawne związane z danymi badawczymi i ich udostępnianiem,
  • jak korzystać z wolnych licencji,
  • jak przygotować plan zarządzania danymi zgodnie z wytycznymi Narodowego Centrum Nauki,
  • repozytoria danych badawczych.

Rejestracja nie jest wymagana, wystarczy dołączyć do spotkania w podanym terminie.

Link do szkolenia

Kontakt: Marta Urbaniec  (tel. 12 617 32 21, e-mail: murbaniec(at)agh.edu.pl)