Przejdź do treści Przejdź do stopki
Wydarzenia w AGH

Wydarzenia w AGH

Zapraszamy na spotkanie SoTechLab pt. „Antropologia «śmieci», czyli tropem naszych odpadów”. Wydarzenie odbędzie się 27 lutego 2024 r. w godz. 17.00–18.30 w formule zdalnej, w ramach Laboratorium Społeczno-Technologicznego (SoTechLab) przy Katedrze Studiów nad Społeczeństwem i Technologią WH AGH.

Nauki społeczne od dłuższego już czasu zajmują się problematyką odpadów. Odpady to nie tylko przedmiot kulturowy i obiekt codziennych praktyk, ale także wyzwanie środowiskowe i technologiczne. Są one ważne nie tylko dlatego, że leżą w centrum problematyki gospodarki obiegu zamkniętego, czy pełnią rolę w tranzycji energetycznej.

Nasza codzienna styczność z opadami sprawia, że myślimy o nich, jak o obiektach dobrze znanych i oczywistych. Tymczasem wiedza o takich procesach jak składowanie, utylizacja czy recykling odpadów jest jednak skromna, zarówno w kontekście technicznych rozwiązań, jak i praktyk indywidualnych osób użytkujących czy jednostek, takich jak samorządy.

Zjawiska takie, jak segregowanie aspiracyjne, efekt odbicia czy shaming and blaming sprawiają, że głos nauk zajmujących się ludzką aktywnością nabiera znaczenia. I nie chodzi wyłącznie o to, jak ludzie segregują w gospodarstwach domowych, ale także o to, jak solidne są instytucje, które decydują o procesach utylizacji i przetwarzania odpadów. Proponujemy zatem, by przyjrzeć się śmieciom z perspektywy społecznej i technologicznej.

Dyskutować będą:

  • prof. dr hab. inż. Agnieszka Generowicz, specjalistka ds. systemów zarządzania środowiskowego i gospodarki odpadami; Politechnika Krakowska, Wydział Inżynierii Środowiska i Energetyki, Katedra Technologii Środowiskowych;
  • dr hab. Ewa Kopczyńska, prof. UJ, socjolożka jedzenia badająca społeczne formy zrzeszania się wokół jedzenia, w szczególności alternatywne łańcuchy dystrybucji żywności, krytyki porządków żywnościowych oraz procesy transformacji żywnościowych; Instytut Socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego;
  • Grażyna Pol, Kierowniczka Działu Badań i Analiz Narodowego Centrum Kultury – odpowiedzialna za badania etnograficzne nad odpadami w kulturze nadmiaru.
  • dr hab. Remigiusz Kowalik, AGH, Wydział Metali Nieżelaznych, Katedra Fizykochemii i Metalurgii Metali Nieżelaznych.

Spotkanie poprowadzą:

  • dr hab. Jacek Gądecki, prof. AGH (KSSiT WH AGH, SoTechLab)
  • dr hab. Łukasz Afeltowicz, prof. AGH (KSSiT WH AGH, SoTechLab)

Link do spotkania przez MS Teams

Fanpage wydarzenia w portalu Facebook

Spotkanie będzie nagrywane i po montażu opublikowane na kanale YouTube KSSiT.

Stopka