Wydarzenia w AGH

Kolejne spotkanie z cyklu Środowiskowe Seminarium Fizyki Ciała Stałego odbędzie się 8 listopada 2023 r. o godz. 9.00 na Wydziale Fizyki i Informatyki Stosowanej (ul. Reymonta 19, bud. D-10, III piętro, sala D). Równocześnie prowadzona będzie transmisja w aplikacji Teams.

Referat pt. Strukturalne, elektronowe i magnetyczne własności monokryształów EuZn2As2 wygłosi dr hab. inż. Damian Rybicki, prof. AGH  (Katedra Fizyki Ciała Stałego, Wydział Fizyki i Informatyki Stosowanej AGH).

Link dla zdalnych uczestników

Streszczenie

Związki zawierające w swoim składzie Eu wykazują szeroki zakres ciekawych własności elektronowych i magnetycznych co może prowadzić do nietrywialnych własności topologicznych współistniejących z porządkiem magnetycznym. W trakcie prezentacji zaprezentowane zostaną wyniki badań własności strukturalnych, elektronowych i magnetycznych monokryształów EuZn2As2. Wykorzystano w tym celu szeroki wachlarz technik eksperymentalnych: dyfrakcję rentgenowską, mikroskopię elektronową, pomiary podatności magnetycznej, namagnesowania, ciepła właściwego oraz spektroskopię  Mössbauera. Zaobserwowano, że Eu występuje wyłącznie na drugim stopniu utlenienia (Eu2+), a jego momenty magnetyczne porządkują się antyferromagnetycznie poniżej temperatury TN = 19.2 K oraz, że są one wychylone z płaszczyzny, w której znajdują się atomy europu [1].

Badania prowadzone ze wsparciem finansowym z Narodowego Centrum Nauki (granty nr 2018/30/E/ST3/00377 i 2017/25/B/ ST3/02868). Część badań została wykonana z wykorzystaniem aparatury zakupionej ze środków projektu IDUB.

[1] Z. Bukowski, D. Rybicki, M. Babij, J. Przewoźnik, Ł. Gondek, J. Żukrowski, Cz. Kapusta, Scientific Reports 12, 14718 (2022)