Wydarzenia w AGH

Seminarium: Silne oddziaływanie elektron-fonon i przerwa nadprzewodząca w związku Heuslera ScAu2Al

Kolejne spotkanie z cyklu Środowiskowe Seminarium Fizyki Ciała Stałego odbędzie się 15 listopada 2023 r. o godz. 9.00 na Wydziale Fizyki i Informatyki Stosowanej (ul. Reymonta 19, bud. D-10, III piętro, sala D). Równocześnie prowadzona będzie transmisja w aplikacji Teams.

Referat pt. Silne oddziaływanie elektron-fonon i przerwa nadprzewodząca w związku Heuslera ScAu2Al wygłosi mgr inż. Gabriel Kuderowicz (Katedra Fizyki Ciała Stałego, Wydział Fizyki i Informatyki Stosowanej AGH).

Link dla zdalnych uczestników

Streszczenie

Związki Heuslera tworzą rodzinę ponad tysiąca układów międzymetalicznych i cieszą się dużym zainteresowaniem dzięki wielu różnorodnym własnościom fizycznym. Dotychczas nadprzewodnictwo zostało odkryte w około 30 związkach Heuslera. Niedawno zbadany ScAu2Al wykazał Tc=5.1K [1], która jest najwyższą w tej rodzinie. W celu zrozumienia nadprzewodnictwa w ScAu2Al wykonaliśmy obliczenia ab initio. Zbadaliśmy strukturę elektronową, fononową i oddziaływania elektron-fonon korzystając z pakietu Quantum Espresso [2,3] oraz obliczyliśmy przerwę nadprzewodzącą w ramach teorii funkcjonału gęstości dla nadprzewodników [4]. ScAu2Al okazał się być nadprzewodnikiem dwuprzerwowym z bardzo silnym oddziaływaniem elektron-fonon o stałej sprzężenia λ=1.25, najwyższej wśród znanych związków Heuslera. W uzyskaniu tak wysokiej wartości λ ważną rolę odgrywa sprzężenie spin-orbita, silnie obniżające częstości drgań akustycznych. Obliczone przerwy nadprzewodzące wykazują umiarkowaną anizotropię, która, jednakże silnie wpływa na gęstość stanów kwazicząstek.

Badania zostały sfinansowane przez Narodowego Centrum Nauki z grantu 2017/26/E/ST3/00119 oraz dzięki przyznaniu zasobów obliczeniowych w infrastrukturze PL-Grid.

[1] B. Bag et al., J.Phys.: Condens.Matter 34, 195403 (2022).
[2] P. Giannozzi et al., J.Phys.: Condens.Matter 21, 395502 (2009).
[3] P. Giannozzi et al., J.Phys.: Condens.Matter 29, 465901 (2017).
[4] M. Kawamura et al., Phys. Rev. B 95, 054506 (2017).