Wydarzenia w AGH

Seminarium: Opracowanie wysokowydajnego modelu pola pełnego do przewidywania ewolucji mikrostruktury materiałów metalicznych

Kolejne spotkanie z cyklu Środowiskowe Seminarium Fizyki Ciała Stałego odbędzie się 10 stycznia 2024 r. o godz. 9.00 na Wydziale Fizyki i Informatyki Stosowanej (ul. Reymonta 19, bud. D-10, III piętro, sala D). Równocześnie prowadzona będzie transmisja w aplikacji MS Teams.

Referat pt. Opracowanie wysokowydajnego modelu pola pełnego do przewidywania ewolucji mikrostruktury materiałów metalicznych wygłosi dr inż. Mateusz Sitko (Katedra Informatyki Stosowanej i Modelowania, Wydział Inżynierii Metali i Informatyki Przemysłowej).

Link dla zdalnych uczestników

Streszczenie

Dynamicznie zwiększający się poziom cyfryzacji i komputeryzacji wyraźnie wskazuje duże możliwości zastosowania obliczeń wysokiej wydajności do rozwiązywania praktycznych problemów przemysłowych zarówno z wykorzystaniem jednostek centralnych wyposażonych w wielordzeniowe procesory (CPU – Central Processing Unit) oraz centr obliczeniowych funkcjonujących w środowisku przetwarzania sieciowego (tzw. gridowym) składających się z setek jednostek obliczeniowych połączonych szybką siecią internetową.
Jednakże, wspomniane nowoczesne architektury sprzętowe wymagają zmiany koncepcji utartych podejść implementacyjnych i przeprojektowania nawet najprostszych wykonywanych sekwencyjnie na CPU algorytmów. Jako praktyczny przykład testowy, w ramach prezentacji przedstawione zostanie opracowanie oraz implementacja modelu automatów komórkowych do analizy rozwoju mikrostruktury podczas rekrystalizacji statycznej. W prezentacji przedstawiona zostanie koncepcja modelu począwszy od przygotowania danych wejściowych, przez zdefiniowanie mechanizmów kontrolujących kluczowe zjawiska, po moduł odpowiedzialny za przetwarzanie danych wyjściowych. W dalszej części prezentacji przedstawiona zostanie idenyfikacja parametrów opracowanego modelu bazująca na wynikach badań eksperymentalnych. Prezentacja zostnie podsumowana omówieniem etapów adaptacji modelu do wykonania w środowisku gridowym, umożliwiającego symulację na danych trójwymiarowych pozyskanych bezpośrednio z badań eksperymentalnych.