Wydarzenia w AGH

Ostatnie w tym semestrze spotkanie z cyklu Środowiskowe Seminarium Fizyki Ciała Stałego odbędzie się 24 stycznia 2024 r. o godz. 9.00 na Wydziale Fizyki i Informatyki Stosowanej (ul. Reymonta 19, bud. D-10, III piętro, sala D). Równocześnie prowadzona będzie transmisja w aplikacji MS Teams.

Referat pt. Magnetyzm kwazikryształów wygłosi dr inż. Ireneusz Bugański (Katedra Fizyki Materii Skondensowanej, Wydział Fizyki i Informatyki Stosowanej).

Link dla zdalnych uczestników

Streszczenie

Z chwilą odkrycia kwazikryształów w 1982 r. zastanawiano się nad własnościami płynącymi z braku symetrii periodycznej. W centrum zainteresowań były m.in. własności magnetyczne kwazikryształów jako podstawowej formy oddziaływania między elektronami. Początkowo badano kwazikryształy zawierające metale przejściowe (np. Fe, Ni), ale po odkryciu kwazikryształów zawierających w strukturze atomowej metale ziem rzadkich wysiłki skupiono na tej grupie materiałów. W 2021 r. ukazała się publikacja w „Journal of American Chemical Society” opisująca obserwację uporządkowania ferromagnetycznego w amorficznej próbce kwazikryształu Au65Ga20(Gd, Tb)15. Była to pierwsza potwierdzona obserwacja magnetycznego uporządkowania dalekiego zasięgu zwieńczająca 20 lat badań nad magnetyzmem w kwazikryształach typu Tsai. W wystąpieniu omówione będą wyniki jak i historia badań, które doprowadziły do odkrycia ferromagnetycznego kwazikryształu. Przedstawione zostaną również perspektywy przyszłych badań struktury magnetycznej w kwazikryształach typu Bergmana.