Wydarzenia w AGH

Seminarium: Efekt bliskości magnetycznej w epitaksjalnych układach wielowarstwowych z antyferromagnetykiem

Kolejne z cyklu Środowiskowe Seminarium Fizyki Ciała Stałego odbędzie się 25 października 2023 r. o godz. 9.00 na Wydziale Fizyki i Informatyki Stosowanej (ul. Reymonta 19, bud. D-10, III piętro, sala D). Równocześnie prowadzona będzie transmisja w aplikacji Teams.

Referat pt. Efekt bliskości magnetycznej w epitaksjalnych układach wielowarstwowych z antyferromagnetykiem wygłosi mgr inż. Marcin Szpytma z Katedry Fizyki Ciała Stałego na Wydziale Fizyki i Informatyki Stosowanej.

Link dla zdalnych uczestników

Streszczenie

Materiały antyferromagnetyczne (AFM) prezentują potencjał aplikacyjny jako elementy aktywne w urządzeniach elektroniki spinowej. W dotychczas stosowanych układach spintronicznych cienkie filmy AFM wykorzystuje się jako warstwy magnetycznie mocujące ferromagnetyk (FM), ze względu na występowanie magnetycznego sprzężenia wymiennego na międzywierzchni FM/AFM (tzw. exchange bias). Możliwość aplikacji układów AFM w spintronice pojawiła się wraz ze stosunkowo niedawną demonstracją ich magneto-transportowych właściwości oraz ultra-szybkich procesów dynamiki spinowej. Oddziaływanie wymienne na interfejsie sąsiadujących ze sobą cienkich warstw materiałów o uporządkowanych momentach magnetycznych, może być źródłem pojawienia się nowych zjawisk lub modulacji właściwości magnetycznych układu wielowarstwowego. Jest to tak zwany efekt bliskości magnetycznej. Podczas referatu zaprezentowane zostaną wyniki badań nad możliwością kontroli właściwości magnetycznych cienkich epitaksjalnych warstw AFM w układach AFM2/AFM1, FM/AFM/FM oraz FM/AFM. Dodatkowo przedstawione zostaną wyniki obrazowania struktury domenowej AFM z wykorzystaniem metod magneto-optycznych.