Wydarzenia w AGH

Seminarium: Dyfrakcyjne badanie naprężeń własnych i mechanizmów odkształcenia plastycznego

Kolejne spotkanie z cyklu Środowiskowe Seminarium Fizyki Ciała Stałego odbędzie się 20 grudnia 2023 r. o godz. 9.00 na Wydziale Fizyki i Informatyki Stosowanej (ul. Reymonta 19, bud. D-10, III piętro, sala D). Równocześnie prowadzona będzie transmisja w aplikacji MS Teams.

Referat pt. Dyfrakcyjne badanie naprężeń własnych i mechanizmów odkształcenia plastycznego wygłosi prof. dr hab. inż. Andrzej Baczmański z Katedry Fizyki Materii Skondensowanej WFiIS AGH.

Link dla zdalnych uczestników

Streszczenie

Prezentacja dotyczy pomiaru odkształceń sieci krystalicznej za pomocą metod opartych na dyfrakcji promieniowania rentgenowskiego (charakterystycznego i synchrotronowego) oraz neutronów. Pokazane będą dwa przykłady eksperymentów umożliwiających (a) wyznaczanie stanu naprężenia w warstwach powierzchniowych oraz (b) badanie mechanizmów odkształcenia plastycznego.

a) Do określenia zmian naprężeń w pobliżu powierzchni mechanicznie polerowanej próbki (do 5 μm) wykorzystano dyfrakcję promieni rentgenowskich z serii Kα Cu, natomiast objętości głębsze (do głębokości 45 µm) badano z wykorzystaniem wysokoenergetycznego promieniowania synchrotronowego. Zaproponowano nowy model oddziaływań między ziarnami polikryształu (z dobrym uzasadnieniem fizycznym) pozwalający dokładniej określić gradient naprężenia pod powierzchnia próbki.

b) Zaproponowano oryginalną metodę wyznaczania krytycznych naprężeń ścinających (potrzebnych do uruchomienia poślizgów i bliźniakowania, tzw. CRSS - critical resolved shear stress) z wykorzystaniem dyfrakcji neutronów. Zaletą tej metody jest to, że naprężenia dla grup ziaren o podobnej orientacji można określić bezpośrednio na podstawie pomiaru, bez konieczności stosowania modeli do interpretacji danych.