Wydarzenia w AGH

Grafika informacyjna z nazwą wydarzenia i logotypami organizatorów.
Rak nie patrzy w pesel! – „biała sobota” onkologiczna skierowana do studentek
  • 18.11.2023

Chcąc ułatwić młodym kobietom dostęp do diagnostyki, Szpital Uniwersytecki wspólnie z uczelniami krakowskimi, w tym AGH oraz UJ, organizują „białą sobotę” onkologiczną pod hasłem „Rak nie patrzy w pesel!”, skierowaną do wszystkich krakowskich studentek w wieku 20–23 lata. Akcja odbędzie się 18 listopada br., w godzinach od 8.30-13.00 w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie (ul. Kopernika 50, budynek dawnego CUMRiK). Badania są bezpłatne i nie wymagają skierowania.

Wykonywane będą bezpłatne badania USG piersi, a w przypadku konieczności pogłębienia diagnostyki – także mammografia. Odbędzie się również spotkanie webinarowe online, podczas którego dr hab. med. Hodorowicz-Zaniewska, Kierownik Breast Unit Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie odpowie na wszystkie najważniejsze pytania dotyczące profilaktyki i leczenia chorób piersi w młodym wieku.

Przede wszystkim jest to akcja o charakterze edukacyjnym, ponieważ im wcześniej kobiety wykształcą właściwe nawyki badania się, zwracania uwagi na swój organizm, na swoje piersi, tym większa szansa, że w późniejszym wieku będą regularnie się kontrolować i będą uczestniczyć w programach badań przesiewowych – podkreśla doktor Diana Hodorowicz-Zaniewska i dodaje – zapadalność na raka piersi w Polsce rośnie, również w najmłodszych grupach wiekowych.

W Polsce ponad 22 tysiące kobiet rocznie usłyszy diagnozę: nowotwór piersi. Wśród nich będą też dziewczyny, które dopiero wkraczają w dorosłość i może im się wydawać, że ich młody wiek uchroni je przed chorobą. Tymczasem rak piersi jest wciąż najczęstszą przyczyną zgonów onkologicznych wśród Polek w wieku od 20 do 44 lat.

Moja najmłodsza pacjentka miała 22 lata, kiedy po raz pierwszy zachorowała na raka piersi, natomiast w Polsce zdarzały się jeszcze młodsze – nawet 16-letnie – mówi doktor Diana Hodorowicz-Zaniewska. – Dziś zachorowania w wieku dwudziestu kilku lat nie należą już niestety do rzadkości.

Akcja „Rak nie patrzy w pesel!” skierowana jest szczególnie do tych studentek, które nigdy wcześniej nie wykonywały badania USG oraz/lub w ich rodzinie kobiety chorowały na raka piersi.

Ilość miejsc jest ograniczona, obowiązują wcześniejsze zapisy. Rejestracja prowadzona będzie od 13 listopada w godzinach 8.00–12.00 pod numerem telefonu 12 400 12 38.

Na webinarium oraz sesję Q&A zapraszamy w godzinach 14.00–15.30. Link do rejestracji na spotkanie

Partnerami projektu są: Uniwersytet Jagielloński oraz Akademia Górniczo-Hutnicza.

Akcje wspierają technologicznie: Miro sp. z o.o., GE HealthCare, Gemed Elias Sp.J., Samsung.