Wydarzenia w AGH

Laboratorium społeczno-technologicznego (SoTechLab) przy Katedrze Studiów nad Społeczeństwem i Technologią na Wydziale Humanistycznym zaprasza na spotkanie pt. Kosmos i społeczeństwo. Jak technologie kosmiczne wspierają nas na co dzień? Wydarzenie odbędzie się 24 października 2023 r. w godzinach 17.00–18.30 w formule zdalnej.

Link do spotkania na MS Teams

Eksploracja kosmosu nie tylko fascynuje umysły i inspiruje naukowo, ale również ma wpływ na nasze codzienne życie. Satelity obserwacyjne gromadzą dane o zmianach klimatycznych, a także pomagają w monitorowaniu katastrof naturalnych, co ma kluczowe znaczenie dla zapobiegania i zarządzania kryzysami. Badania nad medycyną kosmiczną przynoszą innowacyjne rozwiązania, które znajdują zastosowanie w medycynie „ziemskiej”, poprawiając jakość życia pacjentów.
Z perspektywy biznesowej transfer technologii z sektora kosmicznego do przemysłu ma ogromny potencjał. Rozwijane w kosmosie technologie komunikacyjne i satelitarne stały się fundamentem dzisiejszego Internetu, co wspiera globalny rozwój gospodarczy. Eksploracja kosmosu stwarza możliwości rozwoju zawodowego w sektorze kosmicznym, tworząc nowe miejsca pracy i rozwijając umiejętności naukowo-inżynieryjne.

W trakcie dyskusji zarówno osoby pracujące w sektorze kosmicznym, jak i naukowo zajmujące się badaniami kosmicznymi wspólnie przyjrzą się możliwościom, które daje społeczeństwu eksploracja kosmosu (m.in. narzędziom do rozwiązywania współczesnych społecznych problemów i wyzwań) oraz temu, w jaki sposób technologie kosmiczne wspierają nas na co dzień. Omówione zostaną konkretne przykłady transferu technologii projektowanych pierwotnie dla kosmosu, a wykorzystywanych w produktach codziennego użytku. Przeanalizowana zostanie także specyfika i perspektywy rozwoju zawodowego w polskim sektorze kosmicznym, który staje się coraz bardziej dynamicznym graczem na międzynarodowej scenie kosmicznej.

W dyskusji udział wezmą:

• prof. dr hab. inż. Tadeusz Uhl, dyrektor Centrum Technologii Kosmicznych AGH, kierownik projektu UNIVERSEH,
  • Łukasz Wilczyński, prezes Europejskiej Fundacji Kosmicznej oraz prezes zarządu firmy Planet Partners,
  • Iga Szczęśniak, Earth Observation Project Developer,
  • Dagmara Stasiowska, Wydział Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej AGH.

Spotkanie poprowadzą dr Joanna Pyrkosz-Pacyna z Katedry Studiów nad Społeczeństwem i Technologią na Wydziale Humanistycznym oraz Katarzyna Cieślak – doktorantka w Szkole Doktorskiej AGH.

Wydarzenie jest organizowane w ramach projektu „Laboratorium Społeczno-Technologiczne (SoTechLab). Społeczny wymiar technologii” finansowanego w ramach programu „Społeczna odpowiedzialność nauki – Popularyzacja nauki i promocja sportu” Ministerstwa Edukacji i Nauki (SONP/SP/548668/2022).